OpelArges
Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 2]


1Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Astra G Z16SE - tacanit motor Mier Feb 08, 2012 11:16 pm

copilu

copilu
Membru
Membru
Rezumarea primului mesaj :

Salut.

Am observat de cand masina a fost cumparata ca are un zgomot ciudat la motor, un tacanit.

Am intrebat mecanici care mi-au spus ca ar fi tachetii lucru confirmat si de cativa dintre colegii OpelArges, iar un alt mecanic mi-a spus ca s-ar putea sa fie axa cu came.

E ingrijorator sunetul motorului si de aceea am decis sa va cer o parere.

Astept solutii din partea dumneavoastra.

Cu respect



Ultima editare efectuata de catre StefanTolos in Mier Feb 08, 2012 11:33 pm, editata de 2 ori (Motiv : Atentie mare la titlu si descriere,acordul pentru aceasta postare l-ati dat ca o sa-l faceti in cerintele regulamentului.Cititi regulamnetul pentru evitarea neplacerilor.)

Sus

26Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Vin Feb 10, 2012 10:08 pm

crisu rcd


Membru nou
Membru nou
Asa este pana la momentul de fata doar vorbim,sa poata venii cu masina,te intreb ceva:daca i-ar da baia de ulei jos nu ar putea verifica daca are joc boltul la vreo biela?

Sus

27Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Sam Feb 11, 2012 1:53 am

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Se poate vedea daca are joc dand baia jos, dar pentru a vedea jocul bielei pe bolt trebuie desfacuta biela de pe arborele cotit si miscat de ea, asta la jocuri mari.

Sus

28Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Sam Feb 11, 2012 2:36 am

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Imi plac discutiile voastre,bravo voua,dar serios ne batem degeaba aici in discutii tehnice,constructive de altfel,eu spun sa fiti prezenti la urmatoarea intalnire si-l vom diagnostica impreuna,sunetul inregistrat nu bate cu cel real,asa ca atunci vom vedea ce si cum,desi eu imi mentin pozitiz initiala distributie nealiniata,asta din sunetul filmat..

Cu respect

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

29Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Sam Feb 11, 2012 2:41 am

Niky

Niky
Moderator
Moderator
O sa fiu sigur la intalnire, numai madalyn_1 sa poata veni cu masina, distributia la motorul lui se verifica usor asa ca putem sa facem si noi acest lucru.

Sus

30Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Sam Feb 11, 2012 2:52 am

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Wink

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

31Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Sam Feb 11, 2012 3:04 am

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Aceasta este schema, doar ca aici nu se vede si fulia motorului pe care este un reper care se aliniaza cu alt reper de pe capacul distributiei pentru a cala arborele cotit in PMS, asa ca nu mai trebuie data fulia jos sa ajungem la pinionul curelei de distributie pentu a vedea reperele.

Sus

32Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Vin Mai 25, 2012 11:38 am

daniel.nistor.9

daniel.nistor.9
Membru inactiv
Membru inactiv
Ma bag sunt eu pt ca acelasi sunet am avut si eu dar am schimbat axu cu came colbutori tacheti si sa linistit nu mai bate nu e de la ulei cica asta e buba lor z16se si odata schimbat te mai duce inca vreo 120 de mii.

Sus

33Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Vin Mai 25, 2012 12:03 pm

copilu

copilu
Membru
Membru
Imi poti spune daniel.nistor.9 cat te-a costat sa schimbi toate cele.

Sus

34Astra G Z16SE - tacanit motor - Pagina 2 Empty Re: Astra G Z16SE - tacanit motor Vin Mai 25, 2012 6:25 pm

daniel.nistor.9

daniel.nistor.9
Membru inactiv
Membru inactiv
Pai axu cu came 750ron tacheti 35ron bucata si ai nevoie de 8, colbutori nu mai stiu exact dar stiu ca manopera la reprezentanta ma costat vreo 10mil plus ca tre schimbate si garnitura de chiulosa garnitura de la capacul motor oricum foarte scump tea ejunge pe la 23-25mil dar eu zic merita cu respect

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum