OpelArges
Tutorial schimbare cap de planetara exterioara Meriva Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial schimbare cap de planetara exterioara Meriva Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Salutare,

datorita faptului ca nu am avut timp pentru efectuarea unui videotutorial complet, am incercat totusi sa-l construiesc dupa materialele ramase dupa procedura de demontare/montare al capului de planetara exterioara:




Înlocuire burduf şi articulaţie exterioară planetară faţă

Este posibil sa nu va ajute atat de mult,dar nu se stie niciodata.

In speranta ca acest material, va fi de folos, va doresc numai bine.



Ultima editare efectuata de catre supervizor in Dum Dec 11, 2011 1:01 am, editata de 2 ori

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Salut Stefan ! Frumos tutorial ! Foarte greu sa schimbi o componenta a transmisiei mai ales ca ai nevoie de multe unelte speciale, rabdare , precizie si evident pricepere.

Am o intrebare totusi, pentru posesorul masinii - In ce conditii s-a deteriorat acea transmisie ? (detaliat)

Vrem sa stim si noi cei din comunitate, sa evitam eventual astfel de situatii limita cu masinile noastre. Multumesc anticipat.

Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Foarte bun tutorialul,mi se pare destul de explicit! Bravo

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
tutupiciu iti dau un sfat daca nu vrei sa patesti la fel ca si colegu: nu pleca cu "scart" si in curba. Destul de explicit tutorialul.

Sus

Raducu

Raducu
Senior TOP
Senior TOP
Eu sunt posesorul pagubei Embarassed Raducu , se stie foarte bine ca , planetarele sau capul de planetara nu cedeaza asa usor la Opel , dar eu am comis-o. Intamplarea a facut sa ies dupa o strada si sa fac stanga pe alta strada foarte circulata . Smecher virez stanga maxim ( de mi-a iesit prin piele si buzunar Sad ) cu scart puternic si frana de mana trasa sa o intorc mai repede (impresii) cu toate ca varsta nu-mi mai da voie de asa ceva , si in urmatorii 2 m am auzit un scrasnet(rupt tripoda cu bile din capul de planetara) si gata paguba si umilinta avuta in trafic.
Timp de lucru pentru schimbare (pentru cei neexperimentati ) aproximativ 30 minute. Cost tot chitul de cap planetara inclusiv burduf , inel ABS 100lei dar pretul poate urca pana la maxim 1200lei.
Sfat: nu virati maxim niciodata si sa plecati in tromba , cedeaza tripoda.
Cu respect Cool



Ultima editare efectuata de catre Raducu in Lun Dec 12, 2011 7:03 pm, editata de 1 ori

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Salutare Raducu ! Multumim pentru sfaturi ! Sunt foarte utile pentru toti !

Daca ai facut aceasta manevra si ne-ai impartasit si noua acest lucru in mod real (fara dubii) - atunci inseamna ca ai invatat ce inseamna masina - ca poate fi sensibila la manevre bruste si periculoase si ai invatat inca ceva despre o masina de serie si ca totusi trebuie si ea pretuita. Masina ta este destul de grea centrul ei de greutate este destul de ridicat, iar de multe ori pentru diferente de mase intre vehicule de 100-150 kg constructorii nu se mai obosesc sa modifice (transmisiile) planetarele considerand ca sunt suficient de rezistente. Nu este insa totusi exclus ca transmisiile tale sa fi fost deja "obosite" de manevre bruste. Eu am incercat sa rup o transmisie in acest fel - pe o alta marca de masina cu 0 Km la bord si nu am reusit. Sunt convins ca a fost o schimb intre un schimb de (impresii) ca sa te citez si niste oboseala a transmisiei.

Bravo inca odata celor care au reusit sa depaneze masina cu costuri reduse iar pe viitor faceti diferenta intre masinile de drift (special pregatite) si o biata masina de serie. Bravo pentru tutorial.

Respect



Ultima editare efectuata de catre tutupiciu in Lun Dec 12, 2011 7:14 pm, editata de 1 ori

Sus

Raducu

Raducu
Senior TOP
Senior TOP
M-da , depanarea s-a facut cu ajutorul membrilor din OpelArges , unde tin sa le multumesc . De aceea suntem o comunitate. Sa evitam costuri inutile . Baietii se stiu , nu trebuie sa mai enumar respect pentru ei .

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Frumos tutorial ! Felicitari ! Sunt ferm convins ca a fost mult de munca la el, in special la partea de editare, tutorialul video ( parerea mea ) fiind mai usor de editat si mai explicit. Imi dau seama cat de mult s-a muncit la el.

Cu stima, Claudiu.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pentru 10 minute de tutorial am editat(scanat manual,taiat poze scanate,transformare in alt format,editat poze cu scris,editare video) nici mai mult sau mai putin decat 4 ore,cred ca nici unul dintre voi nu ar fi stat atata Very Happy insa am dorit cu tarie sa-l creez, deoarece nu exista asa ceva pe forum.

Intr-adevar tutorialul se putea realiza foarte bine, dar timpul meu era limitat deoarece intram schimbul 2,eram si cu rotile alea de iarna unde trebuia sa ajung si la Mioveni,cand l-am vazut pe Raducu dezamagit mi-am zis sa mai sun odata inainte de a pleca si bine am facut, rotile erau inca in TIR care inca se descarcau si asa am putut sa merg cu el sa-l ajut sa dea jos planetara distrusa.

Dupa amiaza a primit sprijin de la bogdan1989 si fratelo4u daca mai exista cineva, il rog pe Raducu sa completeze, ce atata secretomania in privinta asta, cand va dati ajutorul intre voi sau noi, trebuie spus cu voce tare, asa cum ne-am obisnuit in Multumesc,nu pentru acest lucru suntem recunoscuti in tara asta,asa ca nu va sfiiti cand ajutati pe cineva indiferent pentru ce,chiar si pentru un bec de semnalizare schimbat,maneta de semnalizare,buton de semnalizare,multumiti frumos pentru orice lucru primit ca si ajutor.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Raducu

Raducu
Senior TOP
Senior TOP
Stefan stii ca nu este nici un secret de fiecare data sunt aceiasi oameni (in jur de 10 insi ) din toata comunitatea.

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
Felicitari pentru tutorial si mai ales echipeii care a lucrat la el,tot respectul.Tutorial schimbare cap de planetara exterioara Meriva 680836

Sus

alex mihai

alex mihai
Membru
Membru
Tutorial excelent, nota 10Tutorial schimbare cap de planetara exterioara Meriva 608781

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum