OpelArges
Vectra B - defect tampon motor  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - defect tampon motor  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vectra B - defect tampon motor  Empty Vectra B - defect tampon motor Joi Feb 09, 2012 7:43 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Cu ocazia sezonului rece am fost mai atent pe sub masina sa nu apara pete de lichide si astazi a aparut . O pata de ulei ( destul de inchis la culoare ) , in spatele rotii stanga in dreptul lonjeronului . Primul suspect a fost uleiul de motor , un semering ceva , dar nu a fost asa , era tamponul de motor care la Vectra B este pe ulei .
Inainte ca acest tampon sa cedeze de tot si sa piarda uleiul aveam o vibratie in volan cu motorul cald la relanti si asta ma facea sa ma gandesc ca suportii de motor sunt uzati , dar am ignorat un pic acest aspect pentru ca ma gandeam ca acesti suporti sunt ceva gen bucse in nici un caz ca sunt pe ulei si o sa ii schimb eu cand o sa am timp .
In concluzie , daca aveti o vibratie in volan la relanti , verificati tampoanele motorului , daca apar pete de ulei pe sub masina si nu reusiti sa identificati o alta sursa concreta de unde provine acest ulei , verificati si tampoanele motorului pentru ca sunt pe ulei .
Iata o poza cu tamponl din partea stanga cel de sub cutia de viteze , celalalt din partea dreapta este un pic diferit dar tot cam asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

2Vectra B - defect tampon motor  Empty Re: Vectra B - defect tampon motor Joi Feb 23, 2012 8:57 pm

sorinsimion

sorinsimion
Membru suspendat
Membru suspendat
Salut Voda !
Tamponul s-a scapat, pe el... L-ai schimbat ?
Daca nu, incearca sa gasesti tampon (hidroelastic) echivalent de la modele noi de Opel. Daca au prindere similara si dimensiuni de gabarit asemanatoare , pune modelul cel nou. Asta ce-l ai in poze e model "obosit", "fumat", din punct de vedere tehnic.
sorinsimion

Sus

3Vectra B - defect tampon motor  Empty Re: Vectra B - defect tampon motor Joi Feb 23, 2012 9:00 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
L-am schimbat , am pus unul nou si frumos . Nu stateam eu cu masina asa .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

4Vectra B - defect tampon motor  Empty Re: Vectra B - defect tampon motor Joi Feb 23, 2012 9:36 pm

sorinsimion

sorinsimion
Membru suspendat
Membru suspendat
Foarte bine ! Te mai tine 10 ani si un pic.
sorinsimion

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum