OpelArges
Vectra B - centura siguranta si frana de mana Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - centura siguranta si frana de mana Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Un prim lucru care a inceput sa nu imi placa la masinuta mea este acela ca centurile de siguranta de pe partea din fata nu se mai trag singure decat cu ajutor, ceea ce ma necajeste foarte mult.
Se poate strange vreun arc ceva??ce pot sa fac in acest caz?
Un al 2-lea lucru pe care as vrea sa il stiu, la frana de mana ca sa imi tina, trebuie sa trag de ea aproape la maxim,"APROAPELE" acesta se datoreaza faptului ca am mai strans eu putin cablul rotind de "acea piulita"(scuzati exprimarea).Inainte trageam la ultima treapta, dar nu pot sa spun ca si acum este mai bine, foarte putin, diferit este faptul ca nu se mai trage atat de mult in sus ca inainte.
Intrebarea mea de aici..Credeti ca am procedat corect cu reglajul de la piulita?

Va multumesc!

Respect tuturor!

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Sincer, umblarea la centurile de siguranta VIATA ar trebui facuta cu mare grija, da au un mecanism trebuie urmarit sa nu ai mizerie pe acolo incearca sa vezi.
Referitor la frana de mana, daca nu ai uzura excesiva pe placutele de frana de pe spate sau ferodouri ,ar trebui sa tina la sapte dinti si acest lucru se regleaza din piulita respectiva,deci ai procedat corect.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
claudiu220405 ai procedat corect dar mai poti face si alte reglaje.
La tine pe spate exista tamburi suport pentru discurile de frana. In acei tamburi sunt niste ferodouri care se folosesc doar pentru frana de mana. Si acele ferodouri se pot regla. Reglajul se realizeaza cu ajutorul unei surubelnite printr-un orificiu care se afla in tambur in apropierea gaurilor prezoanelor de prindere a rotii. Prin orificiu, cu ajutorul unei surubelnite rotesti un excentric ce iti duce ferodourile mai aproape de baieul tamburului (il rotesti pana se blocheaza roata si apoi revi usor pana nu mai freaca ferodoul pe baieu). Abia apoi poti face reglajul cablului franei de mana.

In rest numai de bine!
Sanatate la MAXIM!

Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
adi_diaconu a scris:claudiu220405 ai procedat corect dar mai poti face si alte reglaje.
La tine pe spate exista tamburi suport pentru discurile de frana. In acei tamburi sunt niste ferodouri care se folosesc doar pentru frana de mana. Si alecele ferodouri se pot regla. Reglajul se realizeaza cu ajutorul unei surubelnite printr-un orificiu care se afla in tambur in apropierea gaurilor prezoanelor de prindere a rotii. Prin orificiu, cu ajutorul unei surubelnite rotesti un excentric ce iti duce ferodourile mai aproape de baieul tamburului (il rotesti pana se blocheaza roata si apoi revi usor pana nu mai freaca ferodoul pe baieu). Abia apoi poti face reglajul cablului franei de mana.

In rest numai de bine!
Sanatate la MAXIM!

Iar in legatura cu centura de siguranta ma poti ajuta cumva??
Imi poti face o poza cu acel orificiu??

Multumesc mult!

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

nickm

nickm
Moderator
Moderator
@claudiu220405,incearca sa derulezi de cateva ori pana la capat centura de siguranta si s-ar putea sa ai placuta surpriza sa functioneze la fel ca inainte.

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
claudiu220405 , ca sa poti regla frana de mana de la piulita de reglaj,
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

trebuie mai intai:
1.sa fixezi autoturismul pe o suprafata plana
2.introdu maneta schimbator in viteza si asigura masina (fara sa tragi frana de mana)
3.slabesti piulitele de la ambele roti de pe spate
4.ridici masina ,suspendand partea din spate pe ambele roti
5.demontezi rotile
6.fixezi orificiul din disc in parte de sus
7.introduci o surubelnita lata prin orificiul din discul de frana si de jos in sus dai de piulita de reglaj ferodou,pana acesta vine in contact cu plelicula de franare a discului(exact cum ti-a scris anterior adi_diaconu)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Repeti operatia pe ambele roti.Montezi rotile si lasi masina pe sol.In acest moment poti regla piulita de la maneta franei de mana pana cand aceasta ''face'' 6-7 dinti,prin tragere.

In legatura cu centurile de siguranta de pe fata...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Trebuie sa cureti compartimentul de centura dar sa stergi si centura cu o carpa fina si sa faci cateva ''trageri''(exact cum ti-a scris si nickm)

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Incep cu a va spune ca in sfarsit mi-am gasit timp pentru desfacerea si verificarea centurii de siguranta....NU INDIC la nimeni sa faca singur acest lucru, inafara de nervii si injuraturile pe care le-am tras, am mai si pierdut aproximativ 3 ore pentru a o pune la loc!...Destul de dificil, am desfacut absolut totul, pana am aflat ca arcul este de vina, datorita vechimii calculate in ani pe care o are masina, acesta s-a slabit.Dar spre uimirea mea, pe toate piesele scrie data intre 20-27-noiembrie 1997. M-am bucurat mult vazand ca sunt piesele originale pe ea, la fel si pe la motor aproape toate piesele sunt cele din Fabrica!

Intr-un final, se poate rezolva cu centura de siguranta daca nu va merge, va trebuie foarte multa dexteritate si rabdare.Asa cum se vede in cea de-a 3-a imagine a lui ksper de mai sus in carcasa din partea dreapta se gaseste arcul si daca vreti sa va apucati, nu faceti gresala de a desface carasa din partea stanga(cand ma refer la carcase zic de zonele acelea albe). Acestea se desfac astfel...au 3 cleme 2 sus una jos, fiecare clema avand un bolt de plastic in ea blocand desfacerea clemelor, eu cu o surubelnita mica dreapta am impins acele bolturi in spate dupa care am apasat pe cleme.

Spor la treaba si sa imi spuna si mie cineva daca a reusit, pentru ca eu din pacate nu am reusit mare lucru!

P.S.: Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat!

Edit by ksper. Prescurtarile in text sunt interzise,conform regulamentului articol.IV,aliniatul.2.Incearca sa te conformezi.

Sus

ion2011

ion2011
Membru inactiv
Membru inactiv
Multumesc la toti ce ati postat tutoriale pentru masinile OPEL .Am invatat cate ceva despre masina mea vectra b 1997 si sa o tineti tot asa .Cu respect ion2011 din SIBIU Very Happy

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum