OpelArges
Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 2]


1Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Vectra B - joc la volan in mers Joi Ian 28, 2010 6:23 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Rezumarea primului mesaj :

De ceva vreme am observat ca am un joc la volan in mers , chiar si pe drum drept. Ba chiar imi trage si un pic dreapta. Care ar fi problema?...Solutii ?

http://www.opelarges.com
Sus

26Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - joc la volan in mers Mier Oct 02, 2013 9:26 pm

nelucambrea


Membru inactiv
Membru inactiv
Merci de informatie. Coloana este cu reglare pe inaltime. Din pacate nu stiu daca jocul este in acea bucata situata intre ax volan si caseta de directie. Deci voi cauta un ax complet la dezmembrari.

Daca e cineva care are asa ceva (fara joc) il rog sa ma anunte.

Merci mult

Sus

27Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - joc la volan in mers Vin Noi 15, 2013 1:21 pm

Ionutz_s

Ionutz_s
Membru nou
Membru nou
Salut!Am o problema similara cu cea a lui nelucambrea adica un joc la volan pe care l-am sesizat si cu motorul oprit(daca misc stanga -dreapta 1-2 cm el se misca in gol dar rotile nu)si in mers(pe drum drept daca corectez directia se misca in gol 1-2 cm).

Pe de alta parte daca merg pe drum pietruit sau cu piatra cubica am si o bataie in volan de parca ar fi praf toata directia.

Mentionez ca am schimbat  pe puntea fata bielete de directie,bielete antiruliu,capuri de bara si am facut si geometria. 

Intrebarea mea este daca jocul si bataia din volan se rezolva cu schimbarea doar a axului volan sau mai trebuie schimbat ceva?

Coloana este cu reglaj pe inaltime.

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Sus

28Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - joc la volan in mers Vin Noi 15, 2013 1:42 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Va salut. Luati in considerare si verificarea amanuntita a casetei de directie. Acest lucru pe linga toate celelalte verificari.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

29Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - joc la volan in mers Vin Noi 15, 2013 2:50 pm

Ionutz_s

Ionutz_s
Membru nou
Membru nou
Am omis sa precizez in postul de mai sus despre caseta care este de tip SAGINAW si pare sa nu prezinte semne de oboseala:scurgeri de ulei nu sunt pe caseta(in schimb cand am schimbat bieleta de directie pe dreapta din burduful de cauciuc a curs ceva ulei)
                             volanul nu se misca cu greutate (stand pe loc) 
                             cand misc volanul stanga-dreapta complet nu se aud pocnituri sau alte zgomote ciudate

Ca o precizare,inainte si dupa ce am am facut geometria,masina trage usor dreapta,mia zi ca e de la cauciucuri si ca de reglat nu a avut ce sa regleze prea mult ca nu era dreglat asa tare unghiul(am rezultatul constatarii in format a4).

Sus

30Vectra B - joc la volan in mers - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - joc la volan in mers Vin Noi 15, 2013 5:08 pm

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
La Vecra B in general jocurile acestea se manifesta din cauza coloanei volanului. Axul de la volan pana la crucea cardanica este compus din 2 articulatii, la imbinarea carora apar jocurile (zic eu dupa 200.000 km)
PS: Si eu am aceleasi simptome dar de ceva timp nu le mai sesizez. 1-2 grade este permis ... nu afecteaza condusul daca ai o directie buna.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum