OpelArges
Agila - probleme cu motorul Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Agila - probleme cu motorul Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Agila - probleme cu motorul Empty Agila - probleme cu motorul Lun Mar 24, 2014 2:26 pm

sziszi

sziszi
Membru nou
Membru nou
Buna tuturor,

un sfat, o indrumare pentru situatia mea.
E vorba de un Opel Agila motot de 973cmc, anul 2002, benzina,   masina consuma ulei si pana acum(la 500 km aproximativ 0,5 litri), dar din ianuarie sau intamplat urmatoarele:
- s-a defectat bobina de inductie-pusa una noua, si scimbat si bujiile
- s-a defectat egr-ul(inlocuita)  si concomitent din ianuarie incoace cand s-a facut si un schimb de ulei(castrol 10w40,) la 1000 de kilometri mi-a consumat aproximativ 4 litri de ulei am tot completat, masina trage, urca pe dealuri, doar ca acest consum de ulei este extraordinar de mare, si parca motorul suna putin mai ciudat, mai tare ca de obicei
Ce parere aveti, ce ar fi indicat sa fac, cam ce costuri ar fi, daca merita sa fac ceva?

Multumesc de raspunsuri, pareri

Sus

2Agila - probleme cu motorul Empty Re: Agila - probleme cu motorul Lun Mar 24, 2014 6:16 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Segmentare motor, costuri destul de ok daca vreti sa o faceti si sa o tineti.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

sziszi

sziszi
Membru nou
Membru nou
Buna seara,

ok, segmentare, dar ajunge (pe ce perioda rezolva o segmentare problema ivita a consumului de ulei)?
Pe parcurs cand se desface motorul se pot constata si alte defectiuni care duc la consumul exagerat de ulei? Daca da, ce poate interveni, ce costuri ar implica/merita oare facuta operatie a-si putea avea o siguranta ca masina v-a functiona in parametri normali, fara a consuma ulei?
Daca aveti rabdare imi puteti spune efectiv ce trebuie schimbat la segmentare si/sau daca ulterior dupa desfacerea moturului se constata si alte uzuri care pot cauza consumul de ulei, de la ce piese pot proveni.

Multumesc pentru sfaturi.

Cu stima

Sus

4Agila - probleme cu motorul Empty Re: Agila - probleme cu motorul Vin Mar 28, 2014 8:34 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Va puteti duce la un magazin de piese auto si veti afla pretul corect. Pentru o asemenea operatiune trebuie garnitura set garniura chiuloasa, set segmenti, cuzineti posibil sa fie si ei uzati, ulei, filtru ulei, antigel, apa distilata si ce se mai gaseste defect. Pana nu se desface nu se poate preconiza.
Spor la treaba !

Cu stima, Claudiu.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum