OpelArges
Agila A - instalatie racire motor - climatizare Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Agila A - instalatie racire motor - climatizare Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
Deschid acest subiect din dorinta de a elucida o problema de care m-am lovit recent dar si pentru a crea spatiul in care posesorii autoturismelor din titlu sa caute raspunsurile la propriile probleme intalnite, legate de circuitul amestecului antigel.
Am radiator fara buson superior. De curand am sesizat scaderea lichidului din vasul de expansiune. Azi am observat ca picura pe la robinetul de golire care e din plastic.
Stiti cum se remediaza aceasta problema? Se schimba acel fluture de plastic de care se roteste deschis/inchis (tip canea) Astept cu interes parerile voastre!

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
E posibil sa se schimbe si acel fluture de care vorbesti, dar cred mai de graba ca este incorporat in radiator. O solutie de compromis este sa vezi daca este pe filet, daca da, il desfaci si pui ceva calt sau mastic, daca nu , poti sa lipesti cu poxipol.
Spor la treaba.

Cu stima, Claudiu.

Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
Nu a fost greu sa scot robinetul, am remediat problema scurgerii lichidului de racire.
Am facut poze clare, le-am editat in Picasa dar mi-e cu neputinta sa le postez pe acest forum.
De fapt am o ora de cand ma chinui sa le postez si am adunat atatia draci incat iau o pauza, fumez o tigara si vad eu daca mai am tragere de inima sa o iau de la capat.
Se scoate acel robinet, se schimba garnitura si gata. Eu am facut alta smecherie dar nu mai pot acum...Dupa golirea radiatorului se roteste mai mult de fluture si se trage afara. Garnitura o-ring e pe corpul robinetului de plastic.
Eu cred ca ceva trebuie sa se schimbe, una aspectul primei pagini (macar sa dispara amestecatura aia de poze care ocupa mai mult spatiu decat butoanele importante) si alta, sa usuram postarea de poze si filmulete. Mai e si aspectul paginilor pe telefonul mobil, e greu, greu rau...
Imi cer scuze dar nimic nu m-a enervat azi mai mult ca asta...

Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Frumos si util. Multumim pentru fotografiile postate!
Asteptam si alte tutoriale.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Excelent subiect multumim frumos pentru informatiile oferite.

L-am mutat eu unde-i locul, adica aici.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

7Agila A - instalatie racire motor - climatizare Empty Conducte AC Opel Agila Mar Mai 30, 2017 10:42 am

fagaras

fagaras
Membru inactiv
Membru inactiv
Pentru ca am o masina asemanatoare cu a sa, am rugamintea la utilizatorul Lyonel daca are o fotografie sau alt material documentar din care poate fi identificat ansamblul celor 2 conducte pentru freon care se cupleaza la compresorul de clima.

Masina mea este: Opel Agila 2007, benzina, 1229cmc, motor Z12XEP, 80CP, twinport.

Va multumesc.

Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
Desi am demontat partial compresorul de freon cand am facut distributia (doar din suruburile de fixare, evident ca nu l-am scos din circuit) nu am facut si poze. Din cate imi amintesc, dupa ce am dat bara de protectie jos si tabla aia care sustine claxonul, operatiuni simple, am avut vedere la compresor. Se vede si de sub masina. Ce probleme ai?

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum