OpelArges
Vectra B - senzor temperatura exterioara Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - senzor temperatura exterioara Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vectra B - senzor temperatura exterioara Empty Vectra B - senzor temperatura exterioara Joi Feb 03, 2011 12:11 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
De cateva zile nu mai functioneaza cum trebuie senzorul care indica temperatura exterioara . Solutii ?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

http://www.opelarges.com
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Verifica mai intai daca acest senzor NU este desprins din suportul sau.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Fratelo4u, senzorul de temperatura exterioara se afla montat de obicei in partea stanga a masinii, pe bara din fata. E posibil si ca firul care face legatura intre senzor si descifrator sa fie inrerupt sau sa faca un contact imperfect. Trebuie luate prin eliminare. Prima faza trebuie scos senzorul si inlocuit cu unul de la alta masina, pentru a nu cumpara senzor in situatia in care al tau functioneaza. A doua faza, trebuie verificata tubulatura si firele conexe. Daca parchezi masina in spatele blocului de unde ai iesit cand ne-am vazut noi, respectiv A3, mai sunt si alte cuze pe timp de iarna - rozatoarele. Verifica mai intai acestea si dupa mai vedem.
Cu stima, Claudiu.

Sus

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Fratelo din experienta iti spun sa verifici senzotul de temperatura exterioara. Acest senzor se afla exact pe jumatatea barei din fata a masinii montat in spatele grilei metalice. Demontezi grila ornamentala "cea pe care este montata sigla" prinsa in 3 sururuburi, apoi demontezi senzorul de pe bara (este prins intr-un clips de plastic ce seamana cu o floricica cu 3 petale). Grija mare ca pe mijlocul clipsului se afla sonda (seamana cu un cui bont negru). Il inlocuiesti cu altul (de pe alta masina)si vezi ce iti arata in bord. De acolo iti dai seama ce ai de facut.
(la second este 15-40 ron)
Uite si o poza cat de cat.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Grija mare la achizitionare: SA AIBA ACEA TIJA PE MIJLOC (acel cui bont negru)



Ultima editare efectuata de catre adi_diaconu in Vin Feb 04, 2011 2:38 pm, editata de 1 ori

Sus

Asu111

Asu111
Membru nou
Membru nou
Mergi cu masina la spalatorie si spunei sa-ti dea cu jet la grila din fata si o sa mearga.

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Fratelo4u, am aflat ca ai rezolvat problema cu senzorul de temperatura, dar ai cam uitat sa postezi care a fost solutia. Nu as vrea sa iei ceea ce am zis ca un repros, ci doar ca o reamintire. Daca nu spui si altora cum ai procedat si unde se afla senzorul de temperatura... care mai este rolul nostru? In speranta ca nu te-ai suparat, asteptam raspunsuri.
Cu stima, Claudiu.

Sus

Ludovic

Ludovic
Membru nou
Membru nou
fratelo4u si cum ai rezolvat senzorul de temperatura exterioara?Eram si eu curios cum ai rezolvat-o ca daca ma lovesc de aceeasi problema sau alti colegi,sa stim solutia.

Cu stima,Ludovic.

Sus

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Intradevar s-a rezolvat problema . Aveam un fir din cele doua, retezat in mufa senzorului . Am "rezertizat" firul retezat si gata. Scuze pentru intarzierea raspunsului .

http://www.opelarges.com
Sus

safta florin

safta florin
Membru inactiv
Membru inactiv
Vreau sa vad si eu un tutorial despre cum se monteaza senzorul de temperarura exterioara la Vectra B.

Sus

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Pe bune domnule safta florin!
...
...
...
De obicei cand primesti moca (cum de altfel astepti)se folosesc cuvintele "va rog frumos daca se poate" sau "daca exista un astfel de tutorial pot sa il vad si eu?" sau o exprimare mai adecvata. Din cum ai scris tu acolo mi se pare ca ai dat comanda de un astfel de tutorial. Citeste regulamentul si reformuleaza-ti exprimarea iar apoi poate si primesti ce vrei.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum