OpelArges
Vectra B - probleme cu caldura in interior Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - probleme cu caldura in interior Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vectra B - probleme cu caldura in interior Empty Vectra B - probleme cu caldura in interior Sam Iun 05, 2010 12:19 am

dandanici

dandanici
Membru inactiv
Membru inactiv
Am un Opel Vectra B Diesel 2001.Climatronic.

Am avut o problema la regulatorul de turatie al ventilatorului,prin schimbarea tranzistorilor de pe modul.Dar acum am alta problema:Instalatia nu baga aer cald(caldura).Eu cred ca este vorba despre comanda de inchidere/deschidere la radiatorul de caldura din interior,si nu stiu unde este pozitionat acesta.Ma puteti ajuta,ceva sfaturi?

Multumesc anticipat. Question Exclamation

Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Da e posibil ca servomotorul de la deschiderea robinetului sa nu mai functionze ,sau daca nu sa fie rupata sarma de actionare sau bucla unde vine capul sarmei!acesta este localizat in grupul de ventilatie/climatizar.e Oricum trebuie desfacut ceva ca sa ai acces acolo dupa verifici servomotorul de actionare daca e ok si traseul de actionare a clapetei de caldura!
Bafta!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

dandanici

dandanici
Membru inactiv
Membru inactiv
Bun.Asta stiu ca trebuie desfacut ceva. Dar ce? Ori desfac torpedoul si am acces la ventilator,ori trebuie sa ajung la radiatorul de caldura?

Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Pai trebuie desfacut si torbedoul si masca centrala pentru a avea acces la panoul de comanda unde verifici mufele daca fac bine contact si la servomotoare, trebuie sa ai un spatiu de acces cat mai mare ca sa poti lucra si indentifica cu exactitate problema!Inainte poti incerca sa faci si un reset la climatronic o bagi pe un testar sa vezi poate scapi fara sa mai desfaci nimic!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Astazi am patit si eu cam acelasi lucru ca si dandanici.Am plecat de la Valcea(temperatura afara fiind de 14*-15*C),in 8km a ajuns la o temperatura de lucru de 87*C,am dat drumul la climatronic(AC) pe 27*C si turatie la aeroterma de 5 si nimic.Temperatura destul de rece pe AC si foarte anemica pe ECO.Am circulat asa pana la intrare in Pitesti.Am incercat fel de fel de metode:
-temperatura de la 22*la ''HI''
-dat pe AC,pe ECO,pe AUTO
Cand am intrat in pasaj la Pitesti,fiind pe AC,temperatura setata de 27*C,turatie aeroterma de 5 si directionare aer spre ''fata'',dau turatia la aeroterma la 9 si...surpriza...baga caldura de te inebuneste.A trebuit sa ii dau OFF dupa aproximativ 2 minute.
Ar putea fi acest lucru o problema,ma refer ca trebuie sa dau turatia la aeroterma aproape de maxim?
Acum functioneaza in parametri.Fac o precizare ;este prima data cand folosesc caldura la masina in acest an(asta iarna nu mi-a facut asa,a functionat in parametri).Deci temperatura de lucru de 27*C...turatie aeroterma de 7-8-9...directionare aer ''fata''(desi nu conteaza unde,numai sa bage caldura).
Parerile dumneavoastra va rog.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum