OpelArges
Corsa D - gura de aerisire Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Corsa D - gura de aerisire Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Corsa D - gura de aerisire Empty Corsa D - gura de aerisire Lun Aug 13, 2012 2:24 pm

Toni71

Toni71
Membru nou
Membru nou
Salut!
Problema este urmatoarea: la gura de aerisire pe partea stanga a bordului (la sofer) axul care leaga clapetele orizontale s-a rupt (banuiesc) si a cazut in interior... As fi vrut sa aflu cum se poate scoate gura de ventilatie pt a incerca sa o repar, sau sa gasesc acel ax in interior cu speranta ca nu este rupt ci doar sarit de la locul lui... Am mai citit undeva o metoda de scoatere cu niste sarme otelite(adica fortat) dar parca nu-mi vine sa trag asa de ele... Mentionez ca totul s-a intamplat din cauza unui odorizant pe care am incercat sa-l montez dupa priceperea mea, negasind un tutorial de instalare al acestui model... Very Happy Multumesc anticipat de raspunsuri!

Sus

2Corsa D - gura de aerisire Empty Poza Lun Aug 13, 2012 7:40 pm

Toni71

Toni71
Membru nou
Membru nou
Adaug si o poza pentru a fi mai explicit... as fi vrut sa editez primul mesaj si s-o atasez dar nu m-am priceput(sau poate ca nu merge). Scuze pentru claritate!
Atașamente
P130812_15.262.jpg
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(104 KB) Descarcat de 0 ori



Ultima editare efectuata de catre Toni71 in Lun Aug 13, 2012 7:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : nu apare poza:()

Sus

3Corsa D - gura de aerisire Empty Re: Corsa D - gura de aerisire Mier Aug 22, 2012 11:12 am

Toni71

Toni71
Membru nou
Membru nou
Salutare!
Se pare ca un fenomen paranormal Smile a facut sa apara axul cu pricina pe buza inferioara a gurii de ventilatie... sau poate ca suflul puternic al ventilatorului a facut ca acesta sa fie expulzat cu o viteza pe care inca nu am calculat-o... Very Happy In fine nu mai conteaza. Conteaza doar ca axul este intreg si va urma sa incerc sa-l pun la loc fara a mai desface ventilatia deoarece, din pacate, nimeni de aici nu s-a priceput sa-mi dea indicatii pt scoterea acesteia (eu tot astept) in conditii de siguranta. Sper sa reusesc... Cu respect!
Atașamente
IMG_20120822_1021541.jpg
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(142 KB) Descarcat de 0 ori

Sus

4Corsa D - gura de aerisire Empty Re: Corsa D - gura de aerisire Mier Sept 12, 2012 10:13 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Ne pare rau pentru lipsa de implicare , dar Corsa D e noua nu avem pasionati , implicit nu am avut experiente cu acest model . Poate pe viitor . Pana atunci te rog sa ne inveti . Ma tot uit la gura ta de aerisire si nu vad nimic care sa semene cu o clema ceva .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

5Corsa D - gura de aerisire Empty Re: Corsa D - gura de aerisire Sam Sept 15, 2012 5:36 pm

Toni71

Toni71
Membru nou
Membru nou
Modelul e relativ nou... este aparut in 2006... sunt 6 ani de atunci. Cat despre problema... am reusit sa pun axul la loc fara a mai fi nevoie sa desfac ceva. Am legat o sarmulita la mijlocul lui (axului) si cu o penseta (si multa rabdare) l-am repus la locul lui. Cat despre "sa va invatat"... mai greu. Am idee in mare cam pe unde ar fi cateva componente ale motorului Very Happy in rest nu pot sa spun decat ca am demontat si montat joja de ulei si capacul la bidonul pt stropgel Smile. Asta pe partea de motor... dar mai stiu sa manuiesc si o usita laterala pe unde tot bag mereu benzina si ma intreb unde o incapea atata...Shocked. Am intrat pe site mai mult sa invat... ca deja masina merge pe 3 ani si probabil o sa trebuiasca sa mai schimb cate ceva la ea. Pacat ca nu se mai tin intalnirile... probabil acolo as fi primit mai multe sfaturi. Sa auzim numai de bine! Cu respect!

Sus

6Corsa D - gura de aerisire Empty Re: Corsa D - gura de aerisire Dum Sept 16, 2012 8:40 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

7Corsa D - gura de aerisire Empty Re: Corsa D - gura de aerisire Dum Sept 16, 2012 11:46 pm

Toni71

Toni71
Membru nou
Membru nou
Foarte bun tutorialul... multumesc pentru el! Desi eu am rezolvat problema cred ca o sa fie de ajutor altora care au probleme asemanatoare. Domnul respectiv se cam pricepe... eu cred ca faceam doua mai mici... Multumesc inca o data de ajutor! Cu respect!

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum