OpelArges
filtru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
filtru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 3 din 3]


StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Rezumarea primului mesaj :

Salutare,


in materialul urmator veti gasi detalii despre solutia folosita la engine flush,este un material care explica foarte bine ce face PRO-TEC Engine Flush:





In urmatorul material veti avea posibilitatea sa vedeti cum se poate schimba filtrul si uleiul de motor la Opel Corsa:





filtru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 Respek10



Ultima editare efectuata de catre StefanTolos in Lun Apr 15, 2013 12:12 am, editata de 1 ori

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

StefanTolos


Administrator
Administrator
OK hai sa lamurim titulatura de membru inactiv este pentru cei boboci care nu au postari suficiente dar dupa cum observ eu incepi bine si aceea titulatura se va modifica automat la un numar de mesaje pe forum, asa ca stai linistit esti membru deplin si inca unul care nu arunca baliverne pe forum, deci inca odata: bine ai venit si te rog dezvolta cat mai multe subiecte pentru ca noi avem nevoie de oameni ca tine aici.

OK despre solutia engine flush am trecut pe LM pentru ca am schimbat acel Castrol cu un ulei ca cel de mai sus, amintit, pentru a respecta norma GM si pentru faptul ca acesta este inca original sper sa ramana asa, amandoua solutiile de curatat motor, sunt la fel de bune, dar acuma daca am avut posibilitatea sa am amblele produse de la un producator renumit, de ce, nu !

Eu sunt foarte multumit de efectele solutiei cat si despre ulei, schimbare ulei la 10000 de km si engine flush efectuat la aceiaisi kilometri si crede-ma motorul este altul, atat la interior cat si la zgomot de functionare.

Toate balivernele ca manaca metal sau garnituri sunt niste mari bullshit-uri spuse intentionat pentru a invata lumea sa nu-si intretina masina corect si cat mai lejer, am un prieten care mereu imi spune 'Stefan nu trebuie facut totul bine, intelegi... pentru ca mai trebuie sa vina la tine ..omul...' dar eu nu merg pe acest principiu, deloc, eu daca fac ceva fac, mereu ca si cum as face pentru mine, client multumit clienti mai multi.

Cu respect

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
Doamne, cat pomelnicul scrisesem si cand sa modific un cuvant, dupa "previzualizare" s-a dus dracului tot mesajul.Mad
Nu mai am rabdarea initiala... Ideea e ca am folosit si eu flush-engine la pensionara mea Dacie, acum doi ani si a fost bun, chiar si la un motor batran, din '89, segmentat in 2005. Nu aveam presiune de ulei buna pe vreme calduroasa. Dupa, am avut presiune o.k.
Folosit macar la fiecare al doilea schimb de ulei, flush-ul e super bun. La motoare super-imbacsite as fi mai atent la filtrul de ulei, l-as schimba mai devreme daca se imbacseste, as da si uleiul jos mai devreme de 10k.

Mi s-a mai intamplat sa vreau sa modific mesajul si sa-l sterg in intregime, desi albastrisem doar un cuvant. In fine, mai scurt poate e mai putin obositor!

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Schimba modul de editare, ultimul buton din dreapta, nu trebuie sa fie activat si totul va fi normal.

Cat despre engine flush eu mi-am spus parerea.

Smile

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
Poate ca ce am sa expun in cele ce urmeaza ar trebui sa constituie un nou subiect insa am senzatia ca si operatiunea de schimbare a uleiului e destul de interesanta pentru cei ce vor sa scuteasca niste bani, ocupandu-se personal de aceasta, mai cu rabdare si cu rezultate mult mai bune decat intr-un loc specializat dar unde treaba e facuta rapid pentru a face loc urmatorului client. Deci nu cred ca-mi voi irosi timpul si vor fi multi cei care vor vedea si vor analiza ceea ce vreau sa supun dezbaterii si anume: problema deformarii filtrului de ulei MANN si consecintele pe care le implica.
Aceasta chestiune a fost amintita in treacat chiar la acest subiect, am mai vazut postari ale altor posesori de Corsa sau Agila (nu neaparat pe acest forum) dar nimeni nu s-a alarmat.

La obiect: intre Craciun si Revelion mi-am facut timp sa schimb uleiul, fiind profund dezamagit de sunetul motorului si de aprinderea martorului de presiune la cald, la turatie mica. Nu intru aici in amanunte, urmand a posta la un subiect dedicat comparatiile intre uleiul vechi si cel nou, surprinzatoare, as zice. Si mai surprinzatoare au fost observatiile asupra filtrului inlocuit, de aceea am facut cateva poze cu telefonul, neavand camera la indemana. Unele poze le-am facut anterior, cu alte ocazii dar le-am folosit pentru a face expunerea mai explicita.

Ca si multi dintre voi, la schimbul uleiului am folosit intotdeauna filtru MANN. Nimic de reprosat in ceea ce priveste capacitatea de filtrare a acestuia. Totusi, la modelele Agila, Corsa, Astra si cred ca la multe alte modele de Opel, supapa care asigura mentinerea circuitului de ulei amorsat, plasata chiar sub elementul filtrant, fiind prevazuta cu arc, exercita o presiune constanta asupra filtrului, deformandu-l intr-o asa maniera incat creaza un spatiu intre interiorul filtrului si cilindrul de ghidare al acestuia astfel ca in loc sa se faca filtrarea uleiului, acesta trece nefiltrat prin acest spatiu, chiar la baza filtrului, unde ar trebui sa fie etansare perfecta. Toate rezidurile solide patrund astfel in motor, distrug cilindrii, cuzinetii, arborele cotit, axele cu came, distrug incet dar sigur motorul. Nu vreau sa dramatizez, vreau doar sa trag un semnal de alarma pentru ca asta e realitatea. Daca nu as mai fi vazut si la altii, puteam sa zic ca mi se intampla doar mie.

filtru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 Nxq0ydfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 24zm22xfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 2en9i5ufiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 33xubmbfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 2ekkxvpfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 2ldzotdfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 348pw7kfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 2drxrp0filtru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 6oplbpfiltru - Tutorial engine flush si schimbare de filtru+ulei de motor - Pagina 3 2lu811

Regret ca nu am fotografiat si noul filtru folosit, Mahle, cel cu supapa in partea superioara. Si in cazul acestuia as avea cateva comentarii:
-are ambele capete din plastic (ramane de vazut cum va face fata cel de jos presiunii arcului supapei amintite, sa speram ca nu se va deforma ca in cazul celui MANN care are partea de jos dintr-un material ce pare a fi rasina);
-supapa deja existenta in capul superior al cilindrului de ghidare-etansare din corpul ce gazduieste elementul filtrant impinge in supapa din capul filtrului, prin urmare avem doua supape suprapuse iar acestea nu stiu daca vor mai permite la o adica (in caz de colmatare a filtrului) trecerea uleiului, chiar si asa nefiltrat pentru preintampinarea calarii motorului.

Poate vor fi opinii care sa zguduie aceasta ipoteza a nefunctionalitatii filtrului de ulei, chiar as fi bucuros. Supun atentiei voastre subiectul la modul cel mai serios deoarece cunosc foarte bine ce fel de pulberi metalice sau provenite din arderea uleiului ori contaminarea acestuia pot intra in motor daca filtrul de ulei nu le opreste. Le-am observat cand am curatat baia de ulei, le-am gasit pe filtru, la schimbul uleiului, pe langa acesta ca niste adevarate aluviuni. Nu poti sa ignori acest pericol! De aceasta data, la acest schimb, nu am mai gasit nimic, nici nu puteam gasi, vazand prin ce gaura s-au dus direct in motor. Mi-ar fi placut sa cred ca s-a curatit motorul de atatea schimburi repetate la intervale scurte dar credeti-ma ca am avut mari necazuri cu pulberile metalice provenite de la frecusul lantului de capacul distributiei (asa am cumparat masina) si mai mult ca sigur de pe la cuzineti. In fine, merg acum cu un ulei care sper sa ma tina si pe vreme mai calduroasa, sa compenseze eventuala uzura a cuzinetilor.
Pentru detaliere am desurubat cilindrul pe care se ghideaza filtrul (prin orificiile caruia intra uleiul filtrat urmand circuitul de ungere catre motor)

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Si eu am gasit la un schimb de ulei si filtru, filtrul de ulei rasucit ca in pozele postate de tine, la momentul ala fiind cu un coleg de pe forum care m-a ajutat sa schimb uleiul si consumabilele mi-a spus ca am strans capacul filtrului prea tare si astfel am deformat filtrul, acum dupa cele expuse de tine am alta viziune si o sa fiu foarte atent la urmatorul schimb, asta pt ca si eu prefer sa il fac singur daca fenomenul se repete pt ca am tot filtru MANN.
In viziunea ta o solutie la asta ar fi folosirea filtrului MAHLE?

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Recomand MAHLE este incredibil de bun, eu de doua schimburi am acest tip si sunt pe deplin satisfacut.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
E prima data cand folosesc filtrul Mahle si nu am inca o impresie formata. La un motor nou sau foarte bine intretinut (care a functionat cu ulei de calitate si cu schimburile facute la timp, care a avut un regim normal de functionare si fara incidente care sa duca la contaminarea cu apa de condens, antigel sau particule solide), probabil ca nimeni nu ar obseva vreo diferenta intre cele doua tipuri de filtru, nu ar observa nici lipsa filtrului, poate.
Daca voi scoate filtrul asta Mahle fara deformari dupa 500-1000 km, o sa-l recomand fara nici o ezitare, chiar Stefan (vezi mai sus) il recomanda, asa ca e deja testat, pot spune. Vreau sa precizez ca intr-un interval scurt, de 7000 km am schimbat de 4 ori uleiul si filtrul a fost de fiecare data MANN, de fiecare data l-am scos contorsionat, l-am aruncat fara sa-l analizez si gata. De fapt nu cunosteam cine stie ce despre filtre. Am gasit pilitura metalica pe filtre la primele schimburi, pana sa dau baia de ulei jos si s-o curat (inclusiv sorbul), foarte putine pulberi metalice dupa... Nu mai stiu la cati km parcursi am schimbat primul filtru, cert e ca, desi deformat, avea totusi impuritati pe exterior, fapt care m-a incredintat ca a filtrat ceva...Or mai fi scapat si pe langa...nu stiu! Eu zic ca nu au avut timp sa se deformeze indeajuns filtrele. Cu filtrul asta, din poze am mers cred ca vreo 2000 km, deci cam atata poate...
Ce e culmea: filtrul Mahle l-am cumparat cu vreo 7 lei mai ieftin Laughing . Fix 15 lei.
Sincer, instinctul imi spunea sa scot supapa de pe cillindrul central de ghidare al filtrului, pentru ca filtrul Mahle are deja una. Nu m-am incumetat la o asemenea inginerie (nu ca ar fi greu de realizat) din doua motive: nimeni nu am am vazut sa o fi facut pana in prezent si in nici un caz nu voi ajunge eu sa merg cu filtrul colmatat de impuritati pentru ca nu voi lasa uleiul nici 10.000 de km. In plus il voi verifica la 500 km din considerentul ca am folosit un flush-engine inainte de evacuarea vechiului ulei si ma astept sa se puna in miscare oarece depuneri de prin motor.
Recunosc ca pana la acest din urma schimb de ulei nu prea intelegeam cum functioneaza acea supapa din capul cilindrului central de ghidare si admisie ulei pentru ca, vazand separat acea tulumba si filtrul nu vezi decat un bolt de plastic cu arc si o gaura in capul filtrului de ulei. Abia impreunate formeaza o supapa propriuzisa iar aceasta, in conditii normale de exploatare a masinii nu deschide niciodata. E doar o masura de siguranta in caz de colmatare totala a filtrului.
Nu stiu la ce concluzie vom ajunge, mie parca nu mi se pare normal sa avem doua supape suprapuse.
Are mare insemnatate cand stii ca esti in pericol de obturare totala a filtrului din cauza mizeriilor si atunci...pa motor! nu mai ai timp sa verifici pentru ca il vei cala in doua minute de functionare fara ulei.
A...sa nu uit, filtrul MANN are pe interior acelasi diametru de jos pana sus (cca 30mm) in timp ce Mahle are in partea inferioara un inel de etansare (solidar cu restul filtrului) de diametru mai mic si intra mai fortat.
Vreti parerea mea? N-as mai pune niciodata filtru MANN la Agila mea! Doar daca voi stabili ca toate filtrele folosite pana acum au fost contrafacute, ceea ce nu prea cred!

Sus

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Intradevar filtrul Mahle la aceste motoare este foarte bun si eu la Corsa am folosit numai Mahle datorita supapei. La Golful 6 care il am acum am folosit si Mann si Mahle, hartia la Mahle mi se pare cam slabuta la modelul meu de filtru. In ultimul timp filtrele Mann se fac in China, iar Mahle in Romania.

Sus

Lyonel

Lyonel
Membru nou
Membru nou
E foarte corect ce spui. Dupa cum arata, hartia filtranta pare subtirica la Mahle, comparativ cu Mann. Acesta din urma chiar pare mai greu, cantarit asa, la mana. Am un vecin care are tot Agila 1.2 si mi-a zis ca a pus Mahle si l-a costat mai mult decat a costat Mann. Sa fie mai multe tipuri de filtre Mahle pt. aceste motoare? Poate doar mai multi producatori!
Am ramas socat cand am auzit ca ma costa doar 15 lei. Eu nu pun mare pret pe acea supapa din capul filtrului pentru ca cea de pe masina e functionala si etanseaza destul de bine si pe filtrul Mann.
Daca la Golf nu exista supapa de sub filtru, sa-l deformeze, nu vad de ce nu ar merge Mann, chiar e bine ca-l folosesti. La Opel e o ciudatenie acolo sub filtru. Intr-adevar, e o inventie buna supapa menita sa impiedice scurgerea uleiului din filtru la oprirea motorului dar aceasta deformeaza filtrul, n-ai ce-i face. Daca-l deformeaza si pe asta de plastic cred ca trebuie sa inventam si noi ceva...

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Tu ai scos bine acel filtru Mann. La mine era mult torsionat. De cand folosesc Mahle e cu totul altceva. Sunt net superioare din punctul meu de vedere, facand referire si calitate pret.
De aceea am preferat ca si la Skoda Octavia sa dolosesc doar filtre Mahle si sunt foarte impresionat de calitatea lor.
Cand aveam Mann la cel de polen, dupa 6 luni se abureau geamurile. Pe acesta Mahle il am de aproape 1 an si putin.
In concluzie, raman la MAHLE.

Cu stima, Claudiu.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum