OpelArges
Astra G - telecomanda  inchiderii centralizate nu mai functioneaza Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Astra G - telecomanda  inchiderii centralizate nu mai functioneaza Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 2]

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Astazi am desfacut telecomanda origiala pentru inchiderea centralizata, deoarece stiam ca soclul bateriei este dezlipit am hotarat sa il lipesc crezand ca daia nu mai prinde bine, de la distanta ,(in ultima vreme abia prindea de la 1 m cu toate ca bateria era noua) dupa ce l-am lipit pe placuta nu imi mai merge deloc,am incercat resincronizarea ei si nimic ! ledul se aprinde cand dau comanda dar nu mai deschide /inchide deloc, Am apucat sa lipesc si la cealalta si nici aia nu mai merge!Nu cred ca aveam ce sa stric doar am lipit piceoarusele soclului bateriei!Se poate masura cumva sa vad daca le-am stricat sau o fi alta problema?Acum folosesc doar telecomenzile de la alarma!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pai o sa ne uitam,studiem si vedem cum rezolvam. Very Happy

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Cred ca am nevoie de o mana de electronist! Feedback

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Am rezolvat singur pana la urma!Problema era de la montarea alarmei pe care am pozitionat-o pe carcasa de la modulul de centralizare si se creea un bruiaj intre ele, asa ca am mutat modulul de la alarma in alta parte, acum merge perfect ,prinde si cheia originala de la distanta (10m)inainte prindea de la 1m! :logo:

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

AG-91-RVR

AG-91-RVR
Membru
Membru
Si eu am o telecomanda de la inchiderea centralizata care nu imi merge. Cand am cumparat masina i-am schimbat bateriile la ambele telecomenzi; una merge una nu merge si am primit sfat de la madboy sa ma duc la un electrician. Precizez faptul ca nu am alarma pe masina Very Happy :opel:

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
madboy Shocked ce ai patit ?
Vino la intalnire si se rezolva.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

AG-91-RVR

AG-91-RVR
Membru
Membru
Poi el mi-a spus sa ma duc cu telecomanda la un tehnician ca si el a avut problema asta candva si a fost la un electrician Very Happy oricum vin la intalniri Very Happy de data asta trebuie sa iau si cealalta telecomanda Hohote de ras :NOP:

Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Vino la intalnire si vedem despre ce e vorba, eu mi-am rezolvat singur problema nu e mare inginerie(nu ai nevoie de doctori in tehnica/electronica) trebuie doar rabdare!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

AG-91-RVR

AG-91-RVR
Membru
Membru
Voi veni Very Happy :NOP:

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Cer si eu o parere la o problema cu inchiderea centralizata . Deci daca inchid manual masina adica cu cheia mi se inchid toate 4 usile - deci ar rezulta ca actuatorul functioneaza.Am pus masina pe tester ,acolo cand apasam pe telecomanda din cheie imi aparea clar INCHIS ,DESCHIS,deci telecomanda transmite ....cheia este programata ,cand incerc sincronizare nu schiteaza nimic . Tipul ala a incercat sa o stearga /reprogrameze sau ceva de genul si ii dadea ca nu poate fi stearsa ....deci unde ar fi problema ?

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
Am si eu o telecomanda care nu merge , i-am schimmbat bteria si a mers 3 saptamani dupa care nu a mai vrut sub nici o forma , am pus alta baterie si tot nu vrea .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Salutari.Ca sa functioneze telecomanda trebuie sincronizata.Cu cheia in contact,usile inchise si apesi simultan pe butoanele telecomenzii 10-15 secunde(o sa auzi actuatoarele din centralizata inchizand si deschizand).

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

realcriss

realcriss
Membru
Membru
@voda_io
Verifica si lamelele care fac contact cu bateria din telecomanda, pana acum toate telecomenzile care au "apelat" la mine aveau lamelele desprinde dupa placa de circuit, se refac lipiturile cu grija si se rezolva problema.

@vallyyy
Daca vii la urmatoarea intalnire o sa vedem de unde este problema, s-ar putea sa fie de la interfata de programare sau de la modulul de inchidere centralizata. (Sa ai si cheia de rezerva la tine, deoarece daca reusesc sa le sterg trebuiesc reprogramate amandoua)

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
realcriss a scris:@voda_io

@vallyyy
Daca vii la urmatoarea intalnire o sa vedem de unde este problema, s-ar putea sa fie de la interfata de programare sau de la modulul de inchidere centralizata. (Sa ai si cheia de rezerva la tine, deoarece daca reusesc sa le sterg trebuiesc reprogramate amandoua)

O sa fiu prezent ,trebuie sa devin si eu membru cu acte in regula I love you .O sa iau ambele chei si car pass-ul

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Am si eu o intrebare....astazi am schimbat modulul de inchidere cu unul aftermarket din ala tip cheie briceag ....totul este ok ,dar nu stiu daca trebuia sa am sau nu si semnalizare luminoasa ? (adica sa palpaie semnalizarile cand inchizi/deschizi).Sa stiu daca ma duc maine peste ala sa-i dau in cap sau chiar nu se poate face asa ceva la modulul asta ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ....Multumesc de ajutor !

Sus

realcriss

realcriss
Membru
Membru
Inchiderea centralizata de fabrica are semnalizare luminoasa la inchis/deschis.
Cele aftermarket este posibil sa nu aiba (cu toate ca eu am avut una care avea si functie de "cautat masina" prin parcari, adica apesi pe buton si palpaie avariile fara sa inchida/deschida)

Ceva suspect la modulul original? fire intrerupte, circuite stricate etc? sau nu l-ai scos de pe masina?

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Nu mi l-a dat jos de pe masina ,mi l-a pus in paralel cu asta aftermarket ,de ce sa nu aiba si asta ca daca ma uit la el [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] scrie clar aici ca are ' cautare in parcare '

Sus

realcriss

realcriss
Membru
Membru
Nu am dat click pe link de lene Very Happy
Cred ca e gresita descrierea, din ce vad eu ai 3 butoane, inschis, deschis, si deschis portbagaj
Eu aveam 4 butoane (unul din ele cu un bec desenat pe el)

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Difera putin , a mea are inchis ,deschis si o boxa taiata , faza e ca nu prea am intalnit inchidere fara semnalizare si mai e ceva cand mi-a incercat cu lampa de control firele la modul original a atins undeva in asa fel incat se aprindeau avariile ,tind sa cred ca lipseste un fir si de lene nu l-a mai conectat



Ultima editare efectuata de catre Lion in Mar Ian 11, 2011 4:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : Incepe postarea cu Majuscula.Multumesc)

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Am fost azi peste ala de mi-a montat-o si a zis ca inchiderea mea da doar pe plus si ca nu poate sa ii faca sa palpaie semnalizarile pe inchidere decat cu ajutorul unor diode(varianta low-cost sa zic asa ) sau cu relee(varianta mai costisitoare). Cat de sigura e varianta asta cu diode ? Mai are cineva de pe aici asa ceva

Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Telecomanda originala a masinii mele nu are led ,as vrea sa iau unu de pe o placa de baza veche si sa-l montez problema este ca nu sunt sigur unde ar trebuii sa-l lipesc .Am atasat o poza daca cineva pe aici ma poate ajuta uitandu-se la propria telecomanda de astra G unde e pozitionat ledul smd

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pune poza si de la capac.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Ai putea detalia montarea modulului cheilor briceag ?

http://www.opelarges.com
Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Despre modulul cheilor briceag m-a costat toata afacerea 130 de lei ,mi se pare cam mult ,dar asta e.Initial am dat 100 lei pentru modul si montaj ,apoi am cerut ca sa-mi faca semnalizarile sa palpaie cand deschid/inchid si asta m-a mai costat 30 de lei pentru un releu si montajul lui (e necesar pentru ca masina da decat pe minus si iti trebuie releul ca sa dea plus,ceva de genul).Lama de o are modulul nu merge la Opel ,am fost la baiatul de la real si l-am intrebat cat imi ia pentru lama : mi-a cerut 30 de lei ca sa-mi puna lama de opel si 30 de lei sa mi-o prelucreze ,pentru ca mi s-a parut enorm chiar astazi am taiat lama din capacul cheii originale ,am polizat-o si am instalat-o cu succes pe cheia briceag si cipul se pune foarte usor (atasez poza cum a iesit) singurul dezavantaj este ca imi merge sa bag lama in contact decat intr-un singur sens,dar nu mi-e incomod decat sa dau 60 de lei .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru Stefan : am renuntat la ideea de a mai pune led pentru ca am incercat unul banal si se pare ca nu merge , nu se aprinde ,smd-ul de pe placa de baza nu am putut sa-l dezlipesc ,atasez si poza cu carcasa originala

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

25Astra G - telecomanda  inchiderii centralizate nu mai functioneaza Empty telecomanda inchiderii centralizate Mier Mar 02, 2011 1:25 pm

mikimaus

mikimaus
Membru nou
Membru nou
Salut opelisti Arges.va descriu patania mea de saptamina aceasta.Intruna din zile vin din oras linistit parchez pe locul meu,culmea nu merge telecomanda inchiderii .Zic, bateria. Dau fuga la baieti pina in autogara pe dreapta, cumpar baterie, montez merge perfect,cind ajung acasa, nimic.
Cer cateva sfaturi opelisti mai vechi nimeni nu stia nimic.Am crezut eroare calculator, culmea cind ma asezam pe scaun functiona perfect,nu reusesc nici sincronizare nimic.Plec la baietii in Prundu linga TDS ce credeti ca are masina mea? Nimic, daca o parchez invers fata decit eram obisnuit merge perfect.
Concluzie: modulul de radio comanda al masinii face interfrenta cu antena satelit a unui vecin si nu mai recunoaste cheia.

Edit By Lion
Data viitoare te rog sa folosesti modulul de cautare si sa te informezi asupra problemei pe care vrei sa o descri daca nu cumva exista deja o tema in discutie despre ea.
Limbajul de chat si prescurtarile nu sunt acceptate pe acest forum. Eu nu am gasit in DEX cuvantul mg
Am renuntat in a mai corecta cu culoare textul tau pentru ca ar fi insemnat sa predomine culoarea albastra in mesajul tau.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum