OpelArges
Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 2]


1Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Vectra B - grila de sigurante Mar Dec 08, 2009 1:29 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pozitionarea tabloului(la sofer in stanga volanului,sub blocul de lumini),permite accesul usor la sigurante.
1....-...-
2....30A...Sistem de climatizare,suflanta de racire
3....40A...Sistemul de degivrare a lunetei
4....-...-
5....-...-
6....15A...Faza scurta dreapta,sistemul de reglare a distantei de luminare
7....10A...Lampa de pozitie,lampa posterioara dreapta
8....10A...Faza lunga dreapta
9....30A...Instalatia de spalare a farurilor*
10..20A...Claxonul
11..30A...Inchiderea centralizata*
12..20A...Farurile de ceata*
13..10A...Iluminarea habitaclului
14..30A...Stergatoare parbriz
15....5A...Lampile de citit
16..10A...Lampile posterioare de ceata*
17..30A...Sistemul electric de actionare a ferestrelor*
18..10A...Lampa numar de inmatriculare
19..30A...Sistemul infotainment,radio
20..30A...Sistemul electric de actionare a ferestrelor*
21..10A...Sistemul infotainment,blocarea manetei de selectare,inchidere
centralizata,semnal avarie
22..20A...Semnalizarea de avarie,info-display-ul,automatul electronic de climatizare*,sistemul infotainment,suflanta de racire,becuri de control
23..-...-
24..15A...Faza scurta stanga,sistemul de reglare adistantei de luminare
25..10A...Lampa de pozitie,lampa posterioara stanga
26..10A...Faza lunga stanga
27..-...-
28..20A...Sistemul de incalzire cu lichid de racire(diesel)
29..10A...Semnalizare de avarie,oglinzi exterioare reglabile*,sistemul electric de actionare a ferestrelor,trapa glisanta*,instrumentele,faza scurta,lampa de mers inapoi,iluminarea habitaclului
30..30A...Trapa glisanta*
31....5A...Iluminare habitaclu,iluminarea instrumentelor
32..10A...Lampa pentru mers pe timp de zi(Scandinavia)*
33..20A...Clema 30:curent continuu pentru remorca
34..20A...Instrumentele,radio,sistemul infotainment
35..10A...ABS-ul,sistemul de control al tractiunii,cutia de viteze automata*
36..20A...Sistemul de climatizare*,automatul electronic de climatizare*,incalzirea scaunelor anterioare*,bricheta
37..10A...Bricheta
38..10A...Lampile de frana,suflanta de racire,info-display-ul*,regulatorul de viteza*
39..10A...Cutia de viteze automata*
40..10A...Suflanta de racire,sistemul de climatizare*,automatul electronic de climatizare*
41..10A...Incalzirea oglinzilor exterioare
OBS.*DOTARE OPTIONALA



Ultima editare efectuata de catre ksper in Dum Mar 20, 2011 1:43 pm, editata de 4 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

26Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 1:52 pm

Nelu1975


Membru nou
Membru nou
Masa unde ar trebui sa fie

Sus

27Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 2:00 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Sunt multe puncte de masa in interiorul masinii. Verifica la sofer, in stanga jos pe caroserie. Cablajul de masa este cu fire maron.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

28Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 2:04 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Ok o sa incerc

Sus

29Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Noi 11, 2013 10:48 am

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Salutare revin din nou cu o intrebare care sint pinii de la mufa de pe caroserie ca sa imi mearga oglinzile electrice si incalzirea in oglinzi mufa din portiera are toti pinii ceva poze daca se poate .Va multumesc pentru intelegere 

Sus

30Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mier Noi 20, 2013 11:55 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Poze nu am momentan dat in priza de pe usa(cea care face trecerea spre caroseria) ai asa:
PIN 2= doua fire negre cu dunga alba groasa(unul la buton, unul direct la mufa oglinzii)
PIN20= doua fire negre cu dunga rosie groasa(unl la buton, unul direct la mufa oglinzii)
PIN 4= un fir gri(buton)
PIN 3= un fir albastru(buton)
PIN30= un fir maro(masa)

Intre buton si mufa oglinda mai sunt doua fire, unul verde si unul galben.
Daca in cablajul din usa ai aceste fire atunci nu iti ramane decat sa verifici corespondenta lor in priza de trecere de pe caroserie.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

31Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mier Noi 20, 2013 6:17 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Multumesc mult pentru ajutor am vorbit cu cineva sa mi rezolve problema care stie

Sus

32Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Noi 23, 2013 6:02 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Salut,Am fost la cineva dar a zis ca nu stie daca as avea si pinii din mufa din caroserie si unde vin facute legaturile  poate as face trebuie sa am si un fir cu rosu pentru alimentare,in mufa din caroserie nu am alimentare la pin 29.oricum iti multumesc pentru ajutor dat pana acum

Sus

33Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Noi 25, 2013 6:38 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Salut ,revin din nou cu intrebari pe care incerc sa le inteleg am verificat pinii din mufa din portiera si am tras fire identice si la mufa de pe caroserie, dar nu stiu unde vin legate ,am vazut la cineva ca mai este un fir rosu + unde ar trebui sa fie legat in portiera, mai trebuie sa fac si in portiera din dreapta tot la fel ca sa mi mearga si degivrarea si oglinzile electrice legaturile la tablou de sigurante nu stiu cum sa le fac poate sa ajute cineva cu ceva foto sa vad unde leg firele

Sus

34Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Noi 25, 2013 7:13 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Ai aici schema electrica de la oglizi. Cu siguranta te ajuta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

35Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Noi 25, 2013 9:06 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Multumesc mult sa vad maine ce pot face daca nu o sa merg la un electrician auto care stie sa mi rezolve problema pe care o am astept sa va scriu din nou ca am rezolvat...............

Sus

36Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mier Noi 27, 2013 4:06 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Salut,tin sa multultumesc lui kasper pentru ajutorul dat am rezolvat problema cu oglinzile merg dar ar trebui sa mi mearga si degivrarea la oglinzi,cand apas butonul din bord la degivrare luneta ar trebui sa mearga si la oglinzi dar nu, in plus pe butonul de reglaj mai am un buton mic cand apas pe ala merge degivrarea dar numai cat tin apasat pe el,poti sa ma ajuti si cu ala sa l fac, multumesc mult pentru ajutor raman dator cu o bere buna.

Sus

37Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Joi Noi 28, 2013 10:09 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Pune te rog o poza cu "butonul minune" si cu siguranta ii gasim rezolvare.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

38Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 29, 2013 11:04 am

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Multumesc foarte mult am reusit sa fac si degivrarea trebuia un fir negru cu alb legat la butonul de la luneta merge si ala acum o zi buna

Sus

39Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mar Sept 15, 2015 10:32 pm

sorin214

sorin214
Membru inactiv
Membru inactiv
salut, am un vectra b din 2000, motor 1.6, am o problema pe partea electrica, nu ii mai functioneaza lampile din usi ci doar plafoniera...sigurantele la prima vedere sunt ok..are cineva vreun sfat ??

Sus

40Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mar Sept 15, 2015 11:17 pm

ChCosmin

ChCosmin
Membru nou
Membru nou
Salutare. Iluminatu din portbagaj este inseriat cu cel de pe usi la Vectra B hatchback?

Sus

41Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mier Mai 17, 2017 1:15 pm

raz41

raz41
Membru nou
Membru nou
Am un opel vectra B 1.6 16V si nu imi merge lampa din centru de pe hayon. Am desfacut panoul si am scos lampa si am legato direct la baterie si se aprinde. Am verificat mufa ( fir negru/galben si maro ) care intra el si nu are tensiune. De unde isi ia tensiune mufa?

Sus

42Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mier Iun 21, 2017 8:21 am

albasete

albasete
Membru nou
Membru nou
Opel Vectra B, benzina, X20XEV, an 1996. Salut. Am si eu o problema. Nu se mai aprinde plafoniera centrala - este dubla, are 2 comutatoare - sau lampile de citit si nu mai functioneaza nici CD payer-ul. In lacasul sigurantelor 13 si 15 nu am nicio siguranta. In alte descrieri am vazut ca cele 2 lacasuri nu sunt conectate. Fiecare siguranta din tablou am vazut ca are un chenar colorat in functie de amperajul sigurantei: rosu, galben, lbastru, verde. Va rog frumos, ma puteti ajuta in identificarea sigurantelor? Multumesc.
LE. Aseara am verificat toate sigurantele, babeste, pe multimetru si sunt bune.

Sus

43Vectra B - grila de sigurante   - Pagina 2 Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Feb 12, 2018 10:46 pm

ionutpikiu

ionutpikiu
Membru inactiv
Membru inactiv
Va salut opelisti sunt nou pe club...vin si eu cu o problema:(de curand am montat pe o vectra b2 Z18XE un tun de bas si am luat curent de la panoul de sigurante de sub volan dar din greseala am atins un fir pe una din sigurante si cred ca a facut un scurt pe undeva...problema este ca amplificatorul audio si cu basul functioneaza bine dar nu imi mai merg proiectoarele...(cand vreau sa aprind proiectoarele mi se stinge lumina din bord)si odata cu asta daca nu aprind farurile nu pot semnaliza directia de mers...valabil si cu avariile si pe langa toate astea cand inchid masina nu se mai aprind becurile pe langa toate astea cand nu este pus contactul se aude un sunet foarte neplacut un fel de tauit extrem de enervant ce e de facut in privinta asta...Multumesc!

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum