OpelArges
Tutorial depanare calculator ABS Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial depanare calculator ABS Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tutorial depanare calculator ABS Empty Tutorial depanare calculator ABS Sam Mar 27, 2010 5:10 pm

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Tutorial facut impreuna cu SUPERVIZOR pe masina lui fratelo4u.

Tutorial depanare calculator ABS 0010
Tutorial depanare calculator ABS 0110
Tutorial depanare calculator ABS 0210
Tutorial depanare calculator ABS 1f10
Tutorial depanare calculator ABS 2f10
Tutorial depanare calculator ABS 3f10
Tutorial depanare calculator ABS 4f10
Tutorial depanare calculator ABS 5f10
Tutorial depanare calculator ABS 6f10
Tutorial depanare calculator ABS 7f10
Tutorial depanare calculator ABS 8f10
Tutorial depanare calculator ABS 9f10
Tutorial depanare calculator ABS 10f11
Tutorial depanare calculator ABS 11f10
Tutorial depanare calculator ABS 12f10
Tutorial depanare calculator ABS 13f10
Tutorial depanare calculator ABS 5010
Tutorial depanare calculator ABS 5110
Tutorial depanare calculator ABS 5210
Tutorial depanare calculator ABS 5310
Tutorial depanare calculator ABS 5410

Sus

2Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Sam Mar 27, 2010 8:40 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Nu pot decat sa scriu un mare ,,BRAVO,, si felicitari.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

3Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Dum Mar 28, 2010 12:03 pm

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Felicitari !Un tutorial excelent si foarte bine structurat!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

4Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Dum Mar 28, 2010 1:49 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Bravo Felicitari pentru tutorial .

http://www.opelarges.com
Sus

5Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Lun Mar 29, 2010 12:55 pm

nickm

nickm
Moderator
Moderator
Adevarati profesionisti. Bravo!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

6Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Lun Mar 29, 2010 1:19 pm

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Auziti bre lume, nu am postat tutorialul pentru laude... ci pentru a fi de folos cui are probleme cu asa ceva. Oricum multam pentru laude.

Sus

7Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mar Mar 30, 2010 12:28 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Este foarte firesc ca lumea sa felicite deoarece a iesit un tutorial destul de reusit,si eu multumesc lui adi_diaconu pentru sprijinul si interesul aratat in construirea acestui tutorial,este bine de stiut ca in aceasta categorie trebuie sa avem cat mai multe postari de tutoriale, de o buna calitate sa inteleaga orice atehnic dar care este suficient de pasionat de masina lui,sper sa imbogatim aceasta categorie si sa o dezvoltam prin postarea de tutoriale clare si concrete nu facute in graba si saracacioase in explicatii si fara poze macro,multumesc pentru intelegere si-mi cer scuze pentru offtopic.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

8Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mar Mar 30, 2010 9:00 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Am uitat sa precizez ca in weekend am testat abs-ul pe drum de tara (la 90 km/h am calcat frana in blana) si abs-ul a functionat perfect.



Ultima editare efectuata de catre Lion in Mier Mar 31, 2010 9:39 am, editata de 2 ori

http://www.opelarges.com
Sus

9Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mar Mar 30, 2010 9:16 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Ne bucuram sa auzim acest lucru,pana la urma tot in noi trebuie sa ai incredere. Wink

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

10Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mar Mar 30, 2010 9:27 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Bineinteles, nici nu se pune problema ca nu as avea incredere . Wink

http://www.opelarges.com
Sus

11Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Lun Mai 31, 2010 12:31 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Am desfacut si eu unitatea ABS de pe Opel Vectra X20XEV.M-a ajutat foarte mult ''tutorialul'' vostru.In principiu este asemanator,doar ca se ''demonteaza'' toata unitatea,desfacand astfel conductele de frana racordate la unitate.
1.La x20xev cutia releelor se ''trage'' catre in sus.
Tutorial depanare calculator ABS Xmlpwo
2.Am scos deasemeni conductele superioare de la vasul lichidului de racire,ramanand atasat de vas doar racordul inferior si senzorul de nivel,vasul putand fi detasat de pe suporti usor.
Tutorial depanare calculator ABS 33w1sg4
3.Am scos deasemeni priza de contact si am ''izolat-o'' deoarece eu stau intr-o zona cu trafic intens,praful fiind la ordinea zilei.
Tutorial depanare calculator ABS Ja97i8
4.Am desfacut ''toate'' cele sase conducte cu cheie fixa de 10(a se avea in vedere conductele ''1'' si ''2'' intre care trebuie sa faceti o ''legatura'' cu un furtunas,daca le lasati libere o sa va curga tot lichidul de frana)...Conductele 3-4-5-6 sunt de la roti.
Tutorial depanare calculator ABS 357ev69
5.Am desfacut unitatea de pe suportul de metal si am curatat-o mai intai.
6.Am desfacut capacul unitatii si am ''refacut'' toate lipiturile(incercuite cu rosu)
Tutorial depanare calculator ABS 5lrlvl
7.Am asamblat unitatea invers demontarii...
Tutorial depanare calculator ABS 29m64ox
OBS.Unitatea ABS de pe motoarele x20xev se demonteaza cu totul.(Un inconvenient neplacut dealtfel)
In speranta ca o sa fie de folos pe parcurs si altor membri care au acest tip de motor.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

12Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mier Iun 02, 2010 8:12 pm

ghita hd.

ghita hd.
Membru inactiv
Membru inactiv
Daca va merge si la ghita hd ,o sa ma rog pentru tine mereu. Te anunt.



Te rog sa consulti regulamentul inainte sa postezi.Se incepe INTOTDEAUNA cu litera mare,''scoate in evidenta'' numele cu BOLD,deasemeni te rog sa incetezi prescurtarile acestea tip Chat(sunt interzise,conform regulamentului).Multumesc pentru intelegere.
Edit by ksper

Sus

13Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Dum Noi 04, 2012 5:24 pm

omulnegruavenit

omulnegruavenit
Membru inactiv
Membru inactiv
Salut.
Sunt incepator pe forum si proaspat posesor de Vectra B2.
Am o intrebare legata de modulul ABS
Dupa ce se refac lipiturile mai este nevoie de vreo interventie in calculatorul masini? (anulare erori,scriere comenzi,etc)
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Sus

14Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Dum Noi 04, 2012 7:44 pm

dragos072009

dragos072009
Membru nou
Membru nou
Hai noroc foarte bun tutorialu Very Happy

Sus

15Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Dum Noi 04, 2012 9:01 pm

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Ideal ar fi ca dupa reparatie sa se stearga si erorile. Nu este neaparat deoarece dupa reparatie modulul va functiona si fara stergerea erorilor.

Sus

16Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mier Noi 07, 2012 6:21 pm

omulnegruavenit

omulnegruavenit
Membru inactiv
Membru inactiv
Multumesc pentru raspunsuri.
Este posibil ca ABS-ul sa nu functioneze si din cauza senzorilor de la rulment? (sau ma insel eu si nu sunt acolo)
Este cineva din forumisti din Bucuresti care are interfata de citit calculatorul?
Mentionez ca nu am citit niciodata calculatorul,erorile,etc de la ea. Posibil sa fie de sters doar vreo eroare.
Multumesc inca odata.

Sus

17Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Lun Iun 02, 2014 1:47 pm

omulnegruavenit

omulnegruavenit
Membru inactiv
Membru inactiv
omulnegruavenit a scris:Multumesc pentru raspunsuri.
Este posibil ca ABS-ul sa nu functioneze si din cauza senzorilor de la rulment? (sau ma insel eu si nu sunt acolo)
Este cineva din forumisti din Bucuresti care are interfata de citit calculatorul?
Mentionez ca nu am citit niciodata calculatorul,erorile,etc de la ea. Posibil sa fie de sters doar vreo eroare.
Multumesc inca odata.

Am revenit dupa mult timp cu o alta problema:
Am reusit sa fac intocmai pasii colegilor de mai sus si intradevar,am scapat de acea eroare din bord,numai ca am dat de alta si mai grava.
ABS-sul intra muuuult mai devreme decat in mod normal si la viteze mici fara franari bruste.
Am obsevat cand pun frana usoara pe piatra cubica din cauza trepidatiei rotilor intra abs-ul imediat iar pe asfalt drept intra normal in functiune.
Precizez ca acest simptom l-am avut imediat dupa aceasta operatie de refacere a lipiturilor si nu am umblat la roti sa pot da vina pe senzorii ABS.
Posibil sa fi incalzit prea tare lipiturile releului din calculator si sa fi modificat distanta intre contactele releului?
Daca cineva de pe forum are un calculator ABS pentru motorizarea mea si ma poate ajuta cu el (contracost bineinteles) ar fi super.
Multumesc.

Sus

18Tutorial depanare calculator ABS Empty Re: Tutorial depanare calculator ABS Mier Iun 11, 2014 11:03 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Eu cred ca exista o problema de contact imperfect sau chiar un scurtcircuit dupa interventia survenita.
Daca nu ati rezolvat problema ne auzim.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum