OpelArges
Tutorial schimbare sonda lambda I  Corsa C Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial schimbare sonda lambda I  Corsa C Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tutorial schimbare sonda lambda I  Corsa C Empty Tutorial schimbare sonda lambda I Corsa C Dum Apr 01, 2012 10:07 pm

Niky

Niky
Moderator
Moderator
In materialul urmator puteti vizona demontarea si montarea sondei lambda I .



Aceasta operatiune a fost facuta datorita problemelor discutate in subiectul urmator Sonda lambda, unde veti gasi foarte multe informatii utile.

De aici puteti cumpara cheie pentru sonde lambda


Multumesc lui Stefan Tolos pentru ajutor.



Ultima editare efectuata de catre Niky in Dum Apr 01, 2012 10:42 pm, editata de 1 ori

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Cu cea mai deosebita placere,anytime. Wink

Ar fi interesant sa ne comunici de unde ai procurat acea cheie speciala si cat a costat,eventual poti pune un link personalizat aici,cine stie poate reusesc sa-mi iau si eu una pentru ca este foarte necesara pentru a putea desface sonda lambada I.

Si ar fi bine, sa pui in primul post, link-ul cu subiectul de unde ai dedus, ca este sonda lambada defecta,pentru ca in acea discutie este prezentat cam tot despre aceste sonde.

Cu respect

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Am facut o editare cu tot ce trebuie. Multumesc Stefan.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Well Done

La un moment dat spui in tutorial ,ca spray-ul sa nu contina ulei,de ce crezi, ca nu trebuie sa contina ulei, acel spray de curatat contacte ?

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Am impresia ca din cauza spray-ului dat din abundenta sa intamplat ceva in mufa sondei, prostia a fost ca nici nu am suflat mufa cu aer sau macar sa o las sa se scurga dupa ce am dat cu spray, iar din cate am citi au mai fost probleme cu sondele din cauza spray-ului cu ulei.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pai ok, perfect de acord cu tine, dar cum iti explici ca acelasi spray, l-ai folosit la senzorul camshaft,senzorul de temperatura si sonda de presiune ulei motor si astea nu au patit nimic ?

Question

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Am impresia ca sondele sunt mai sensibile deoarece nu sunt primul la care a dat cu spray in mufa apoi nu a mai mers sonda, sau mai intamplat cazuri.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Inteleg si atunci ce spray de contacte recomanzi pentru a curata mufa de la sondele lambda ?

Poti pune ceva detalii aici,te rog ?

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Niky

Niky
Moderator
Moderator
Recomand un CRC sensor clean sau alcol izopropolic care se usuca si evapora foarte repede neramanand umed in mufa.

Spray CRC puteti gasi Aici

Sus

10Tutorial schimbare sonda lambda I  Corsa C Empty Re: Tutorial schimbare sonda lambda I Corsa C Mier Ian 24, 2018 12:58 pm

pyanystul

pyanystul
Membru inactiv
Membru inactiv
Va salut!
Am si eu o interebare poate cam prosteasca pentru voi:
Ca sa desfacem senzorul ne trebuie o cheie speciala pentru ca nu il putem demonta cu o cheie fixa din cauza acelui scut (sau ce este acela) din tabla care mie mi-sa parut prins in 3 sau 4 suruburi...si daca demontez acea tabla dupa aceea pot demonta senzorul cu o cheie fixa..
Unde gresesc?
Multumesc!

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum