OpelArges
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Empty Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Mar Feb 21, 2012 7:40 pm

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
Materiale necesare pentru schimbul bujiilor:
- Bujii noi
- Cheie pentru bujii
- Cheie dinamometrica
- Surubelnita cu cap lat
- Torx (nu stiu marimea inca; o sa revin dupa ce aflu)

1. Se desface capacul incercuit cu rosu in poza de mai jos prin impingerea lui spre dreapta si in acelasi timp trageti de capul capacului in sus.
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Capacbobina

2. Se desfac cele 2 suruburi (cu torx) si mufa de la bobina (cu ajutorul surubelnitei) incercuite in pozele de mai jos.
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Surubbobina
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Mufabobina

3. Se scoate bobina incercuita in poza de mai jos si apoi se scot si bujiile (cheia pentru bujii).
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Bobinay

4. Se insurubeaza bujiile noi cu cheia pentru bujii pana se intampina cea mai mica rezistenta in stragerea lor dupa care se realizeaza stragerea acestora cu cheia dinamometrica la cuplu (mai precis 25 Nm).
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Bujiiz16xepastrah

5. Se monteaza la loc bobina care se va prinde cu cele 2 suruburi , apoi mufa de la bobina si apoi capacul acesteia.


P.S. Imi cer scuze pentru calitatea pozelor si sper ca prin acest tutorial sa ajut si pe altii. Astept parerii si alte sfaturi.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP 12143_lgtlvjdoh_th < = > Tutorial schimbare bujii Astra H Z16XEP Well_d10

Se intelege, cred ca trebuia si putin WD40 in mufa de la bobina. Torxul este de 6,daca nu ma insel eu.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Da da . Interesant tutorial. Ma miram sa nu fie nevoie de Well Done. Cred ca este esentialul in OpelArges .

Cu stima, Claudiu.

Sus

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
Multumesc de sfat maine am sa desfac mufa aceea si am sa ii dau cu putin Well Done ca am cumparat astazi.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum