OpelArges
Tutorial depanare imobilizator Astra G Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial depanare imobilizator Astra G Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Tutorial depanare imobilizator Astra G Lun Mar 14, 2011 9:08 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Salutare,

imi cer scuze, pentru unele balbaieli, dar se pare ca emotiile pentru acest gen de tutoriale,inca nu le pot stapanii pe deplin,am convingerea ca veti vedea partea constructiva a tutorialului. Very Happy




TLE 4274
BYG20


In speranta ca acest tutorial va este necesar,va doresc toate cele bune.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

2Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 04, 2012 7:14 pm

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
La Astra G se poate scoate imobilizatorul fara a fi demontat volanul sau alte parti mai dificil de indepartat? In alte cuvinte, ce este necesar sa desfacem pentru a schimb un imobilizator de Astra G?

Sus

3Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 04, 2012 7:25 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Da se poate ,se desface cochilia de sub volan ,se desface capacul de la IMMO si acolo ai cele doua lipituri ale inelului antena ,care raman pe butuc si scoti placa electronica afara singura,practic este tinuta de acele lipituri ale antenei inel.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

4Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 04, 2012 7:28 pm

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Nu se poate scoate Immo cu totul? Am gasit un film pe internet, nu stiu daca baietii au mai desfacut si altceva sau doar ce se vede in video:

Sus

5Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 04, 2012 7:33 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pai eu am spus ca se poate scoate, nu ca nu se poate scoate,este foarte ok completarea adusa asa se intelege perfect,totul, astfel se scoate tot modulul de IMMO cu tot cu antena,eu am preferat sa-l depanez pe acela.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

6Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 04, 2012 7:37 pm

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Ok, acum am inteles. Eu o sa folosesc extragerea totala, pentru ca urmeaza sa inlocuiesc unitatea imobilizatorului cu tot cu antena (ma gandesc ca e mai simplu asa). Mersi de sfaturi!

Sus

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Din pacate nu am reusit sa schimb imobilizatorul. Problema este ca nu am reusit sa scot contactul ca si in filmul de mai sus... Am incercat timp de 3 ore asistat de alte persoane + forumuri si ce am mai gasit pe net. Am incercat toate abordarile dar butucul nu iese afara Sad Cel mai trist lucru, sa ai piesa defecta si sa nu poti sa o dai jos ca sa o inlocuiesti cu una buna.

In afara de schimbarea placutei din interiorul carcasei imobilizatorului mai exista alta metoda de schimbare? Butucul cheii poate fi scos si prin alta metoda?

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Din pacate nu ,toate metodele au fost expuse aici si noi nu mai cunoastem altele sau cel putin eu nu mai stiu alte metode.

Trebuie sa apasati pe acel pivot in jos si in acelasi timp sa faceti un gest de tragere stanga-dreapta, adica cand trag de butuc il si rotesc asa putin stanga-dreapta.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Cred ca la mine pivotul respectiv e sarit de la loc sau ceva in interiorul butucului nu mai functioneaza cum trebuie. Nu mai am idei...

Sus

10Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Vin Apr 06, 2012 6:20 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Vezi ca cheia trebuie rotita la semnul ala de pe bututc pana in dreptul semnului ala astfel el nu iese chiar daca apesi pe pe pivotul acela.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

11Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mar Apr 10, 2012 2:46 pm

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Am reusit sa scot imobilizatorul fara a da jos butucul de la cheie (pentru ca la mine nu vrea sa iasa). L-am fortat efectiv prin tragere si a iesit peste butuc. Singurul dezavantaj e ca piciorusele din interiorul inelului antenei se vor indoi (dupa caz, rupe) dar nu este o problema foarte mare (cel putin in cazul meu, pt ca oricum trebuie sa pun alt IMMO). Ca sa probezi un imobilizator nu e necesar sa fie impins pana in capat, adica sa treaca peste inelul butucului. E suficient sa fie atasat la butuc atat cat permit piciorusele din interiorul antenei sa intre iar cheia se va roti fara sa atinga in imobilizator (asta daca trebuie sa testati mai multe bucati, cum fac eu si sa nu va complicati cu montarea completa/demontarea)
Tutorial depanare imobilizator Astra G Zlc74 Tutorial depanare imobilizator Astra G 2vt5ix4

Sus

12Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Mier Apr 11, 2012 10:58 pm

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Butucul ar fi trebuit sa iasa in maxim 3 secunde daca apesi pe acel pivot din partea de sus,Atentie cheia se lasa in contact cate el este scos afara!pentru a-l baga se apasa lamela din interiorul locasului de unde intra butucul si apoi se introduce, cred ca am desfacut vreo 7 butucuri si nu ma avut probleme la scoatrea lui a sarit imediat ce am bagat surubelnita in locas.
Tutorial depanare imobilizator Astra G DSCF2163_2
Asta e lamele pe care trebuie impinsa cand se introduce butucul
Tutorial depanare imobilizator Astra G Lamela

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

13Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Lun Apr 30, 2012 3:43 pm

roccatgaming

roccatgaming
Membru nou
Membru nou
Da, intr-adevar butucul ar trebui sa iasa fara probleme. Dar am o banuiala ca al meu e defect in sensul ca desi apas clema, el nu sare cum am vazut in tot felul de tutoriale, inclusiv in cele video. Am incercat de multe ori, mai multe persoane.

Ce e drept, e ca prima oara cand am incercat butucul a iesit putin in afara (cativa mm) insa nu l-am putut scoate sub nici o forma asa ca l-am impins la loc in speranta ca voi repeta maneva cu cheia in alta pozitie si ca o sa iasa. Insa dupa acest pas, butucul nu a mai dat semne sa iasa... posibil sa fi sarit ceva clema sau arc, nu pot sa imi dau seama.

Oricum, am demontat/montat imobilizatorul prin tragere/impingere, chit ca am indoit si rupt cateva picioruse, oricum o data ce le pui la loc nu se mai misca nimic Very Happy.

Sus

14Tutorial depanare imobilizator Astra G Empty Re: Tutorial depanare imobilizator Astra G Dum Oct 04, 2015 8:38 am

cotoranu valentin

cotoranu valentin
Membru inactiv
Membru inactiv
Imobilizatorul are vreo legatura cu tabloul de sigurante?E posibil sa nu functioneze din cauza ca sa ars o siguranta?

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum