OpelArges
Astra G - reparatie bara spate  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Astra G - reparatie bara spate  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Astra G - reparatie bara spate  Empty Astra G - reparatie bara spate Lun Ian 10, 2011 8:57 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
Unde as putea repara mai ieftin o bara spate de Astra combi?Este usor lovita pe lateral si ma intereseaza sa o indrept si sa o vopsesc.In afara de Reprezentanta Opel si IATSA Bascov nu stiu pe nimeni. Very Happy



Ultima editare efectuata de catre supervizor in Lun Mar 21, 2011 2:50 pm, editata de 2 ori (Motiv : Inversat titlu cu descrierea,este mult mai elocvent subiectul in acest mod.)

Sus

2Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Mar Ian 11, 2011 12:37 pm

realcriss

realcriss
Membru
Membru
Poate doar la cineva care lucreaza cu fibra, ei se baga si la lucrari mici, ca daca ajungi la service o sa coste reparatia cat bara.
Am un prieten care pt o zgarietura mai adanca pe bara spate a dat 500 lei (reparat/chituit +vopsit), pai la banii astia iei o alta bara din dezmembrari.

Eu mi-am reparat singur (in casa pe balcon Laughing ) o bara fata de Astra G, crapata in forma literei L, pe o portiune de 5x5 cm, iesise capatul lonjeronului prin ea.
Cum am procedat:
Am desfacut din nituri sina metalica pe care am indreptat-o, iar ulterior am prins-o inapoi cu popnituri (am pus niste saibe putin putin mai maricele decat capatul nitului).
Cu un pistol de aer cald am incalzit zona cu probleme, (daca bara e originala devine foarte maleabila la temperatura) am apropiat bucatile de plastic desprinse.
Apoi cu un ciocan de lipit, am lipit crapatura respectiva.
Santul respectiv l-am umplut cu poxipol iar apoi l-am finisat cu hartie abraziva de diferite granulatii.
Pe spate am pus plasa metalica maleabila cu ochiuri mici, ca la sita Very Happy
La final spritchit, si a iesit ca noua.

P.S. Aveam deja alta bara pe masina si a durat vreo 3 zile, deoarece de fel sunt tipicar si nu am fost multumit pana n-a iesit ca noua.

L.E. Daca bara nu este originala nu renteaza reparatia, plasticul ordinar din care e facuta nu suporta reparatia, in scurt timp crapa la loc.

Sus

3Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Mier Ian 12, 2011 4:11 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
Ideea este ca bara mea nu este gaurita ci a fost infundata .Am indreptat-o la cald dar nu am mai reusit sa ii dau forma initiala.Oricum multumesc pentru sfat.

Sus

4Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Sam Mar 05, 2011 8:29 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Astazi am comis-o si eu intr-un mod stupid rau de tot , concret este ca am o ciupitura destul de urata Crying or Very sad [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].....ce recomandati mai usor si mai ieftin de reparat crapatura ?.Realcryss crezi ca pot aplica cu succes metoda ta ?Ma puteti ajuta si pe mine cu un pistol cu aer cald (wireless sa zic asa)la intalnire ? Nu mi-o pot ierta fapta asta Sad

Sus

5Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Vin Mar 11, 2011 9:05 pm

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Vreau sa va povestesc si eu ce am patit cu bara masinii mele, poate prinde bine cuiva vreodata...
Am avut 2 incidente care s-au soldat cu spargerea barii fata a masinutei mele, primul cu un ford, s-a soldat cu o gaura cam de 20cm x 10cm si apoi cu o pisica, s-a soldat cu o crapatura destul de urata. De fiecare data am fost la un tip la Rm. Valcea si mi-a facut bara ca noua. Omul sudeaza plastic, pune petece pe interior si cam tot ce inseamna reconditionare elemente de plastic.
In timp reparatiile se prezinta bine, am petecul de 2 ani si toti care au vazut masina dupa ce am facut-o au zis ca nu se poate, am schimbat bara. La intalnire pot sa arat, se vede pe interior unde nu este chituit si vopsit. Deci daca cineva este interesat vreodata, pot sa-i dau numarul de telefon, nu vreau sa fac reclama, dar e bine de stiut pentru ca orice piesa ati cumpara nimic nu mai este ca originalul.
Cu respect, George!

Sus

6Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Lun Mar 21, 2011 2:18 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
Cred ca am gasit si eu in Pitesti un service auto unde se pot rezolva lovituri sau se pot face retusuri.In zilele urmatoare ma duc si eu sa rezolv bara si o sa revin ulterior cu impresii si eventual ,cu acceptul adminului,si cu o adresa.



Ultima editare efectuata de catre supervizor in Lun Mar 21, 2011 2:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : Cu impresii da,cu adresa nu.)

Sus

7Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Lun Mar 21, 2011 2:27 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Daca se poate sa pui si poze inainte si dupa reparatie si pretul lucrarii

Sus

8Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Mar Mar 22, 2011 1:09 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
Clar ca o sa pun si poze dar mai dureaza un pic din cauze financiare.

Sus

9Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Lun Mar 28, 2011 9:21 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
rila_boss a scris:Clar ca o sa pun si poze dar mai dureaza un pic din cauze financiare.
Dupa cum am promis ,atasez poze inainte de lucrare,urmand ca maine sa revin si cu poze dupa efectuarea lucrarii.In general sunt multumit de calitatea lucrarii dar sincer se putea si mai bine,insa dat fiind faptul ca avariile nu erau foarte pronuntate ma declar relativ multumit.Retus bara spate si fata plus vopsire {inclusiv bandourile de pe usi} a costat 250ron plus 50ron vopseaua cu care am venit eu.
Oricum ca si o concluzie ,pentru mici zgarieturi si pentru mici retusuri se merita singura problema fiind ca trebuie sa stai acolo intrucit sirguinta meseriasilor romani ,stim cu totii, lasa de dorit.
Sincer sa fiu am urmarit toti pasii si tot nu reusesc sa postez nici o poza asa ca as cam avea nevoie de un pic de ajutor(pozele sunt facute cu telefonul :dimensiune 1200-1600;size215kb)

Sus

10Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Lun Mar 28, 2011 10:47 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
rila_boss urmeza link-ul de mai jos .
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

11Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Mar Mar 29, 2011 11:21 am

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
cheers
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

jocolor Multumesc mult pentru ajutor.Cum se vede intr-un final am reusit sa postez poze inainte de a retusa barile urmand sa postez si poze cu rezultatul final cind se termina ploaia ca altfel nu se intelege nimic.
Inca odata multumesc voda_io.


Cum ar fi daca am posta toti ca si dumneavoastra,chiar era necesar sa postati poza dupa poza in posturi diferite.
Aveti WARN 2 la urmatoarea nerespectare a regulamentului forumului veti primi suspendare temporara de 7 zile pe forum.


edit by supervizor

Sus

12Astra G - reparatie bara spate  Empty Re: Astra G - reparatie bara spate Vin Apr 01, 2011 12:41 pm

rila_boss

rila_boss
Membru nou
Membru nou
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] In momentul cind am postat pozele imi mergea foarte prost netul si nu imi actualiza in timp real si atunci cred ca am incercat de mai multe ori sa postez ca nu eram chiar asa nebun sa le pun de mai multe ori.
Oricum imi cer scuze.
Va multumesc pentru intelegere.

Sus

13Astra G - reparatie bara spate  Empty Help! Mier Mar 28, 2012 8:32 am

silviu_eftimie

silviu_eftimie
Membru inactiv
Membru inactiv
bluecorsa-PDG a scris:Vreau sa va povestesc si eu ce am patit cu bara masinii mele, poate prinde bine cuiva vreodata...
Am avut 2 incidente care s-au soldat cu spargerea barii fata a masinutei mele, primul cu un ford, s-a soldat cu o gaura cam de 20cm x 10cm si apoi cu o pisica, s-a soldat cu o crapatura destul de urata. De fiecare data am fost la un tip la Rm. Valcea si mi-a facut bara ca noua. Omul sudeaza plastic, pune petece pe interior si cam tot ce inseamna reconditionare elemente de plastic.
In timp reparatiile se prezinta bine, am petecul de 2 ani si toti care au vazut masina dupa ce am facut-o au zis ca nu se poate, am schimbat bara. La intalnire pot sa arat, se vede pe interior unde nu este chituit si vopsit. Deci daca cineva este interesat vreodata, pot sa-i dau numarul de telefon, nu vreau sa fac reclama, dar e bine de stiut pentru ca orice piesa ati cumpara nimic nu mai este ca originalul.
Cu respect, George!

As avea si eu nevoie de ceva date de contact ale domnului de la Valcea. Am avut un mic incident si trebuie sa lipesc bara fata. Multumesc anticipat!

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum