OpelArges
Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 3 din 5]


cristianstefanbucur

cristianstefanbucur
Membru nou
Membru nou
Rezumarea primului mesaj :

Cine imi poate raspunde si mie la o intrebare?...Sa va spun ce sa intimplat,sunt posesorul unui Opel Vectra B caravan 1.6 16v,1998 si de curind nu imi mai functioneaza inchiderea,deschiderea centralizata.uneori aveam probleme cu telecomanda(baterie slaba),dar puteam sa inchid ,deschid masina actionand de la usa soferului(stanga fata).Acest lucru nu mai pot sa fac acum,chiar daca actionez usa soferului.Mai pe scurt cand deschideam usa soferului automat se deschideau toate usile,acum deschid usa soferului iar celelelte usi trebuie sa le deschi manual.Acelasi lucru la inchidere.Va rog sa-mi dati solutii.

Edit by ksper.Am rugamintea la dumneavoastra sa incepeti intotdeauna un text cu litera mare,deasemeni orice prescurtare este interzisa conform regulamentului.Multumesc pentru intelegere.

Sus

adi_diaconu


VIP
VIP
Eu te-am intrebat cum s-a intamplat nu cand ... dar ma rog (era destul de important).
La tine se pare ca este o problema de conectica:
Fire intrerupte;
Relee coxate (blocate);
Daca te pricepi poti incerca sa vezi daca iti pleaca semnalul de comanda din modul.
Modulul inchiderii centralizate la vectra b se afla in partea dreapta jos, in spatele oranmentului de plastic acolo unde se intalneste stalpul usii (cel care sustine balamaua)din fata dreapta cu pragul. Pe modul se pot identifica toate iesirile de comanda si ulterior verifica. Daca nu te pricepi ...-> la service si se rezolva.
Succes!

Sus

ariu82

ariu82
Membru inactiv
Membru inactiv
Mersi mult,de intamplat sa intamplat dintro data nimic si de atunci nimic

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Lasa service-ul, te duci la cine ti-am recomandat din Timisoara si vei fi multumit.


http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

tud28

tud28
Membru nou
Membru nou
Salut,si la mine usa stanga nu merge inchisa din telecomanda,celalate functioneaza dar apoi iar se desincronizeaza telecomanda daca puteti sa ma ajutati si pe mine.Multumesc

Sus

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Trebuie sa verifici daca nu cumva bateria telecomenzii nu face contact cum trebuie in telecomanda(ca banuiesc ca ai verificat-o sa nu fie descarcata).
Usa este posibil ca in mufa din stalp sa aiba ceva fire rupte.

Sus

tud28

tud28
Membru nou
Membru nou
Bateria am schimbat-o,daca inchid masina cu cheia se inchid toate usile,banuiesc ca daca avea vreun fir rupt nu mai actiona toate usile

Sus

57Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Empty inchidere centralizata/probleme/solutii Vin Iul 29, 2011 11:23 pm

kadyx

kadyx
Membru nou
Membru nou
Am un vectra B si nu imi functioneaza telecomanda,bateria de la telecomanda am schimbato, e noua,am incercat si cu sincronizarea (contact 2-30 secunde)si nimic,usile se inchid toate cu cheia,unde se afla modulul pentru inchidere,cine ma poare lamuri unde pune culoarea masii(codul)actele sunt in spaniola,salutari.

Am rugamintea ca atunci cand incepi a scrie pe acest forum sa o faci cu litera mare.Deasemeni inainte de a deschide un subiect nou, foloseste motorul de cautare al forumului pentru a verifica daca exista un subiect sau o tema in discutie despre problema cautata de tine, lucru care vad ca l-ai facut ulterior iar subiectul deschis de tine care era incomplet si lipsit de detalii l-am sters. Multumesc
Edit by Lion
08:33

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
kadyx a scris:Am un vectra B si nu imi functioneaza telecomanda,bateria de la telecomanda am schimbato, e noua,am incercat si cu sincronizarea (contact 2-30 secunde)si nimic,usile se inchid toate cu cheia,unde se afla modulul pentru inchidere,cine ma poare lamuri unde pune culoarea masii(codul)actele sunt in spaniola,salutari.
Modulul de inchidere se afla in partea dreapta fata sub mascare , dar inainte sa umbli pe acolo verifica daca toate contactele din telecomanda sunt intregi , este foarte posibil sa ai ceva dezlipit pe acolo .
Codul de culoare se afla pe stalpul din dreapta jos , cum deschizi usa fata ai sa gasesti acolo o tablita neagra cu mai multe date pe ea , codul de culoare este pe ultimul rand de jos . De la staga la dreapta , primul este codul de culoare , urmat de codul de tapiterie .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

59Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Empty Nu merge Joi Aug 04, 2011 10:21 pm

Costelino

Costelino
Membru inactiv
Membru inactiv
Eu am incercat metoda cu cele 30 de secunde si nu a mers Neutral
Mai stie cineva alta metoda sau ii dau foc ? Smile

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Nu va merge telecomanda sau cum ?

Bateria este noua,este foarte posibil sa fie o problema pe partea electronica de la telecomanda.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

61Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Empty inchiderea centralizata Mier Aug 17, 2011 5:10 pm

blondu

blondu
Membru inactiv
Membru inactiv
Am un opel vectra b din 96' . Am o problema cu inchiderea , se incuie decat usa dreapta spate si haionul. Ce ar putea sa aiba ?


De ce trebuie sa deschidem subiecte noi cand exista fix pe prima pagina de la Vectra un subiect despre acest lucru,am rugamintea sa cititi regulamentul forumului si sa-l respectati,pentru evitarea incidentelor acestuia,multumesc pentru intelegere si colaborare.

edit by supervizor

Sus

62Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Empty Salut Mier Aug 24, 2011 7:56 pm

lucian007

lucian007
Membru inactiv
Membru inactiv
Am si eu o mica problema la inchiderea centralizata. Deci... daca apas inchidere din telecomanda, mi se inchid usile dupa care se redeschid singure si pe deasupra siguranta de la usa soferului nu se misca defel. Tin sa precizez ca am incercat cu resincronizarea, dar siguranta de la usa soferului tot nu se inchide. In schimb pot sa inchid foarte usor cu cheia, iar din interiorul masini daca blochez siguranta de la usa soferului se inchid toate fara nicio problema. Astept pareri si sfaturi... Multumesc anticipat...

Sus

supervizor

supervizor
Moderator
Moderator
La orice masina are un sistem de siguranta in usa soferului ,daca usa este deschisa nu se inchide nici una dintre usi.
In concluzie,aveti problema la tija aceea blocanta sau chiar la broasca.

http://www.opelarges.com/
Sus

lucian007

lucian007
Membru inactiv
Membru inactiv
Interesant faptul ca am mai patit cu ea acelasi lucru, dar atunci ma urcam in masina si tot o butonam din telecomanda pana se remedia. Dar acum nu mai merge decat daca imping eu siguranta de la sofer in jos sau inchid cu cheia pe dinafara, deabia atunci se blocheaza toate simultan.

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
Inchiderea si apoi deschiderea imediata se intampla la mine cand am o usa deschisa , deci este posibil sa aveti un fir intrerupt , modulul de inchidere vede usa respectiva ca fiind deschisa si le redeschide pe toate .
Trebuiesc verificate ,cu un aparat de masura , toate firele din usi .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

66Vectra B - inchiderea centralizata simptome/cauze/solutii - Pagina 3 Empty am o problema Sam Sept 10, 2011 8:39 pm

lovitura_morti2008

lovitura_morti2008
Membru inactiv
Membru inactiv
Salutare am un Opel Vectra B 1996 numai functioneaza inchiderea centralizata , pot doar sa inchid usa soferului cu cheia si sa o deschid de pe telecomanda ,dar so inchid din telecomanada nu merge ,care ma poate ajuta ,va multumesc.




Bine ati venit pe forumul OpelArges.

Din pacate ati inceput cu stangul,primul mesaj si deja nu ati respectat regulamentul,as dori sa intelegeti ca acest forum se doreste a fi unul curat si ingrijit.

Subiectul dumneavoastra se va muta in subiectul deja existent ,unde sigur veti gasi si rezolvarea problemei dumneavoastra.

In speranta ca m-am facut destul de inteles, va doresc o zi buna in continuare.

Edit by supervizor.

Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Buna dimineata,
Dupa cum am zis am revenit cu o noua postare, dupa ce am schimbat bateria masinii, am realizat ca am o alta problema "good bye inchidere centralizata".
S-a intamplat imediat dupa ce mi-a murit bateria de la masina, de inceput am crezut ca este din cauza bateriei ca nu mai are putere sa inchida.
Schimbai bateria, totul OK, coborai din masina dadui sa inchid din cheie, nimic...Am incercat resincronizarea cu varianta cu 30 de secunde cu cheia in contact, nimic, m-am uitat in cartea masinii acolo arata ca nu trebuie sa am cheia in contact, am facut si asa, nimic. Am verificat sigurantele impreuna cu Ksper, nimic...Nu pot sa inchid usile decat manual, ca la DACIE frate.Am verificat daca intra curent in modulatorul de la inchiderea centralizata, pozitiv. Ce sa-i mai fac domne, nu imi iese de nicio culoare.
Sfaturi ceva?
O zi buna.

Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Nimeni cu un raspuns?

Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
claudiu2204050 ,din descrierea ta reiese ca bodulul de inchidere ar fi defect sau componente(mufe, cablaj) oxidate. Incearca cu bodul ''de test'' si vezi daca se inchid din cheie toate usile. Telecomanda trebuie ''acceptata'' cu soft.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Revin cu noutati,
Am incercat cu un alt modul, usile se inchid din cheie, acum mai ramene sa iau de la Ksper modulul de comanda si sa scriu chip-ul la cheie dupa noul modul.
Intre timp poate il rezolv pe acesta ducandu-l la un electronist.
O zi buna tuturor si multumesc pentru raspunsuri.
Stima.

Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Salutare tuturor
Nu am mai revenit cu noutati in legatura cu inchiderea centralizata, dar acum mi-am facut ceva timp si reiau activitatea, am dus la un electronist calculatorul de la inchiderea centralizata, a gasit un tranzistor defect, si inca o chestie care crede el ca este blocata, un fel de cub cu 4 picioruse care activeaza inchiderea si deschiderea usilor. Acum, ceea ce doresc eu este, o schema electrica la acest calculator, daca are cineva, mi-ar fi(i-ar fi) de folos.
Astept un raspuns cat mai rapid.
Multumesc si o zi una tuturor.

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Ne pare bine ca ai revenit desi pare ca revii numai cand ai nevoie,dar ma rog este bine si asa decat deloc. Smile

Din pacate schema electrica a unui astfel de modul nu prea exista ,totul depinde de experienta depanatorului,daca a depistat ceva defect asa acum ai relatat mai sus,te rugam sa faci poze cu identificarea lor, si sa le pui si pe forum.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Revin,
Problema inca nu s-a rezolvat, as vrea sa iau modulul de la ksper insa el spune ca la masina lui a avut modulul cu tot cu alarma, si s-ar putea sa nu fie compatibil. As vrea sa imi spuna cineva, daca stie, exista riscul sa nu imi functioneze?
Eu am avut urmatorul model:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar Ksper are urmatorul model:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Credeti ca se potriveste la mine?
Astept un raspuns cat mai rapid, pentru ca luni sa ii dau un raspuns ferm omului.
Multumesc.
O seara buna.

Sus

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Nimeni, nimic?

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Este ok,o poti folosi cu succes.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

crinel84

crinel84
Membru inactiv
Membru inactiv
As dori sa intreb si eu daca ma poate ajuta cineva...nu imi merge inchiderea centralizata din cheie,oare de ce ?





Imi pare rau sa va anunt ca ati pasit cu stangul pe acest forum,daca doriti ca totul sa fie bine si sa puteti face parte in continuare din acest forum va rog frumos si respectuos sa cititi regulamentul.Pe acest forum orice fraza se incepe cu litera mare si subiectele trebuie sa aiba tilurile si descrierile ca cele din exemplele date in regulament.

Am toata speranta ca veti intelege doleantele acestui forum si va veti conforma lor,multumesc anticipat.

edit by StefanTolos

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum