OpelArges
Vectra B - inlocuire bloc semnalizare/actionare faza lunga Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - inlocuire bloc semnalizare/actionare faza lunga Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

albasete

albasete
Membru nou
Membru nou
De ceva timp, cand aprind faza scurta (luminile de drum), se aprinde si faza lunga. Trebuie sa tin usor tras spre spate de maneta ca sa nu merg cu faza lunga. Chiar daca maneta sta singura pe faza scurta, cand trec peste denivelari se aprinde faza lunga. Vreau sa schimb blocul semnalizare dar nu stiu care sunt pasii. Multumesc anticipat!

Masina este Opel Vectra B, x20xev, an 1996.

Edit by ksper.Daca mai postezi un singur mesaj aiurea sau mesaje unul dupa altul la un interval de timp scurt vei primi ''vacanta''cateva zile.Conform articolului VI,aliniatul 3 este interzis acest lucru,dar bineinteles ca tu nu te-ai obosit sa il citesti.Ai avertisment WARN 1 .



Ultima editare efectuata de catre albasete in Lun Oct 11, 2010 5:49 pm, editata de 1 ori

Sus

albasete

albasete
Membru nou
Membru nou
Salut! Am rezolvat problema. Este foarte simplu. Scule necesare : doua surubelnite in cruce, (una putin mai subtire), o surubelnita plata usor ascutita , o cheie de 10-11.
Pasul 1: am deconectat una din bornele acumulatorului, pentru a evita un eventual scurtcircuit.
Pasul 2:am desfacut cele 3 suruburi care fixeaza capacul inferior al volanului(surubelnita intra usor oblic, asa este capacul ), apoi am rotit usor de volan stanga/dreapta pentru a demonta cele 2 surubele care fixeaza capacul superior al volanului(fiecare surubel este mascat de un capacel ornamental).
Pasul 3: am scos usor burdufurile de la manetele de semnalizare/stergatoare, apoi capacele au iesit foarte usor.
Pasul 4: blocul semnalizare este prins in doua cleme:am apasat usor pe clemele respective, apoi prin miscari stanga/dreapta si spre exterior am extras blocul de semnalizare.
Pasul 5: montarea blocului nou prin impingere usoara pana se aude un "clic", apoi se monteza in ordine inversa demontarii. Atentie cum strangeti suruburile! Locul unde se infileteaza este din plastic, iar o infiletare gresita sau o strangere mai puternica duce la distrugerea filetului. Nu uitati sa conectati acumulatorul la masina. In speranta ca este de folos, va doresc succes!

Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum