OpelArges
Vectra B - antena radio  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - antena radio  Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vectra B - antena radio  Empty Vectra B - antena radio Joi Iul 29, 2010 8:10 am

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Buna ziua, sunt nou pe aici si va spun ca am achizitionat de curand un Opel Vectra B din 11.11.1997, merge brici, nu are punct de rugina, roata de rezerva e NOUA, MIchelin, nu am probleme cu ea.luata din Petrosani(1800 E)neinscrisa, ceea ce urmeaza sa fac probabil saptamana viitoare, si daca tot AM AJUNS LA INSCRIERE, POATE MA AJUTA VREUNUL CU UN PRET PENTRU INSCRIERE(MOTOR 1.6 16V)..foarte tare acest site, dar sa trec direct la subiect.
De cateva zile ma tot gandesc unde gasesc antena(cablul de antena) de la masina.nu prind semnal la radio decat in zonele cu semnal foarte mare. Am fost la un service in localitate mi-a desfacut casetofonul din bord si a pus un fir oarecare in spate la mufa de la antena(mergea brici). Omul mi-a zis ca nu stie unde iese antena pentru semnal.
Astept raspunsuri de la voi. Sper sa ma puteti ajuta!


P.S.:in curand o sa postez poze cu masina!
P.P.S.:rog moderatorul sa ma scuze pentru cererea de pret!

Sus

2Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Dum Aug 01, 2010 6:34 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Salut claudiu220405. Locatia antenei la modelele Vectra B poate diferi de la model la model,in functie de nivelul de dotare al masinii respective.Unele modele dotate cu Kit GSM au antena radio situata pe plafon,aceasta incluzand si antena GSM.La celelalte modele,antena este profilata pe luneta.Amplificatorul(acesta fiind o cutiuta gri-deschis de dimensiuni 5/10cm),este situat pe platoul de la luneta,in spatele tetierei centrale de la bancheta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

3Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Lun Aug 23, 2010 7:39 am

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
Am incercat sa verific antena radio, in aceeasi zi cand m-am uitat si la Centura de siguranta nu am reusit sa desfac "plafonul"(daca zic bine) din spate, de ce?nu am putut desface surubul de la centura de siguranta! Crede ca imi poate spune cineva cum sa il desfac, are vreo "smecherie" ceva??Chiar nu am gasit cum!

Multumesc tuturor pentru ajutor!

Sus

4Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Lun Aug 23, 2010 10:04 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Nu este nici o ''smecherie''.Gasesti raspuns [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre ksper in Joi Noi 04, 2010 1:20 am, editata de 1 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

5Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Joi Noi 04, 2010 12:58 am

TudorTiC

TudorTiC
Membru nou
Membru nou
Salutare,

Am achizitionat foarte recent un Vectra B din '96 de care sunt foarte multumit, dar am si eu eceeasi problema cu antena si semnalul radio. Bun, am inteles unde e antena, dar ce pot sa-i fac ca sa maresc semnalul radio?? Si ar mai fii o problema. Am comenzile pt sistemul audio pe volan, dar din cauza ca radio/cd-ul nu e cel original, comenzile nu merg, ba chiar imi blocheaza radioul si daca apas din greseala pe vreun buton la volan trebuie de fiecare data sa-i scot fata si sa o pun la loc... Poate aveti vreo sugestie??!
Multumesc.

Sus

6Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Joi Noi 04, 2010 1:11 am

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Salutare,

este posibil sa ai firul cald de la cablul antenei rupt si este normal ca receptia sa scada in calitate,consider ca ai acest defect, deoarece nu mai ai casetofonul original,si este posibil sa se fi intamplat acest lucru la montaj,este bine de verificat.
Comenzile situate pe volan ori le anulezi,ori le adaptezi la casetofonul nou,dar asta depinde de marca casetofonului.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

7Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Joi Noi 04, 2010 1:17 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Se aplica un ''adaptor'' ,intre priza originala Opel de la radiocasetofonul original si priza radiocd-ului tau.Un adaptor special atat pentru comenzile de pe volan ,dar si pentru afisarea indicatiilor pe ecranul MID-ului sau TID-ului(depinde ce ai).Deasemeni mai depinde si ce tip de radiocd ai deoarece nu ai specificat acest lucru.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

8Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Joi Noi 04, 2010 1:37 am

TudorTiC

TudorTiC
Membru nou
Membru nou
Am sa incerc sa depistez daca e cablul de la antena rupt sau ceva de genul, asa am achizitionat-o si inca mai descopar surprize placute sau neplacute la ea Smile.
Radio/cd-ul e Blaupunkt si am sa ma interesez de acel adaptor. Sau daca stiti voi de unde-l pot procura, ar fii excelent.
p.s. as avea nevoie si de un mecanic bun pentru marca Opel. Eu sunt din Iasi. Poate este cineva care ma poate ajuta in acest sens.

Multumesc pentru informatii.

Sus

9Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Dum Oct 30, 2011 12:00 am

gila

gila
Membru nou
Membru nou
Problema cu semnalul radio am avut-o si eu .Radio\cd-ul nu este original,la montaj firul care alimenteza amplificatorul n-a fost conectat la +.L-am alimentat din mufa radio\cd si merge foarte bine.

Sus

10Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Dum Oct 30, 2011 1:31 am

davidgaby

davidgaby
Membru suspendat
Membru suspendat
Salut nici la mine nu merge radio si eu am schimbat cd player original al masini, te rog spune si mie de unde ai legat firu + si ce culoare are ?

Sus

11Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Dum Oct 30, 2011 12:43 pm

gila

gila
Membru nou
Membru nou
In mufa originala a masinii firul de alimentare a amplificatorului are culoarea rosie cu 2 dungi albe,eu l-am conectat la iesirea pentru antena exterioara a radio\cd.

Sus

12Vectra B - antena radio  Empty Re: Vectra B - antena radio Dum Oct 30, 2011 6:03 pm

davidgaby

davidgaby
Membru suspendat
Membru suspendat
Am vazut firu ala din mufa masini dar sunt 2 fire care intra intr-o singura gaura, si se imbina cu un fir albastru al cd player sony.Stima

Sus

teofilioancodrut11

teofilioancodrut11
Membru inactiv
Membru inactiv
ksper a scris:Salut claudiu220405. Locatia antenei la modelele Vectra B poate diferi de la model la model,in functie de nivelul de dotare al masinii respective.Unele modele dotate cu Kit GSM au antena radio situata pe plafon,aceasta incluzand si antena GSM.La celelalte modele,antena este profilata pe luneta.Amplificatorul(acesta fiind o cutiuta gri-deschis de dimensiuni 5/10cm),este situat pe platoul de la luneta,in spatele tetierei centrale de la bancheta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum