OpelArges
Vectra B - grila de sigurante   Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - grila de sigurante   Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Vectra B - grila de sigurante   Empty Vectra B - grila de sigurante Mar Dec 08, 2009 1:29 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pozitionarea tabloului(la sofer in stanga volanului,sub blocul de lumini),permite accesul usor la sigurante.
1....-...-
2....30A...Sistem de climatizare,suflanta de racire
3....40A...Sistemul de degivrare a lunetei
4....-...-
5....-...-
6....15A...Faza scurta dreapta,sistemul de reglare a distantei de luminare
7....10A...Lampa de pozitie,lampa posterioara dreapta
8....10A...Faza lunga dreapta
9....30A...Instalatia de spalare a farurilor*
10..20A...Claxonul
11..30A...Inchiderea centralizata*
12..20A...Farurile de ceata*
13..10A...Iluminarea habitaclului
14..30A...Stergatoare parbriz
15....5A...Lampile de citit
16..10A...Lampile posterioare de ceata*
17..30A...Sistemul electric de actionare a ferestrelor*
18..10A...Lampa numar de inmatriculare
19..30A...Sistemul infotainment,radio
20..30A...Sistemul electric de actionare a ferestrelor*
21..10A...Sistemul infotainment,blocarea manetei de selectare,inchidere
centralizata,semnal avarie
22..20A...Semnalizarea de avarie,info-display-ul,automatul electronic de climatizare*,sistemul infotainment,suflanta de racire,becuri de control
23..-...-
24..15A...Faza scurta stanga,sistemul de reglare adistantei de luminare
25..10A...Lampa de pozitie,lampa posterioara stanga
26..10A...Faza lunga stanga
27..-...-
28..20A...Sistemul de incalzire cu lichid de racire(diesel)
29..10A...Semnalizare de avarie,oglinzi exterioare reglabile*,sistemul electric de actionare a ferestrelor,trapa glisanta*,instrumentele,faza scurta,lampa de mers inapoi,iluminarea habitaclului
30..30A...Trapa glisanta*
31....5A...Iluminare habitaclu,iluminarea instrumentelor
32..10A...Lampa pentru mers pe timp de zi(Scandinavia)*
33..20A...Clema 30:curent continuu pentru remorca
34..20A...Instrumentele,radio,sistemul infotainment
35..10A...ABS-ul,sistemul de control al tractiunii,cutia de viteze automata*
36..20A...Sistemul de climatizare*,automatul electronic de climatizare*,incalzirea scaunelor anterioare*,bricheta
37..10A...Bricheta
38..10A...Lampile de frana,suflanta de racire,info-display-ul*,regulatorul de viteza*
39..10A...Cutia de viteze automata*
40..10A...Suflanta de racire,sistemul de climatizare*,automatul electronic de climatizare*
41..10A...Incalzirea oglinzilor exterioare
OBS.*DOTARE OPTIONALA



Ultima editare efectuata de catre ksper in Dum Mar 20, 2011 1:43 pm, editata de 4 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

2Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Iul 23, 2010 9:42 pm

soryn22

soryn22
Membru inactiv
Membru inactiv
Mi sa ars firul de la avarii si nu stiu pana unde ajunge adica pana unde se intersecteaza cu altul ca sa pot sa-l schimb va rog dati-mi informatii multumesc


Edit by ksper.Incepe intotdeauna cu litera mare un text.Deasemeni limbajul Chat nu este admis pe acest forum.Te rog sa consulti mai intai regulamentul.Multumesc pentru intelegere.

Sus

3Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Feb 14, 2011 2:04 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Va salut.Aduc in actualitate acest topic cu pozitionarea releelor de pe acest tablou de sigurante.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



1-R63...K63-releu circuit claxon
2-R73...K73-releu circuit faruri
3-R120...K120-releu circuit stergator luneta
4-R121...K121-releu circuit oglinzi incalzite
5-R5...K5-releu circuit proiectoare
6-R89...K89-releu circuit lampi spate ceata
7-R123...K123-releu circuit semnalizari dreapta
8-R122...K122-releu circuit semnalizari stanga
11-R6...K6-releu circuit climatizare
12-R64...K64-releu circuit suflanta sistem climatizare treapta 1
13-R124...K124-releu circuit stergatoare parbriz
10-R7...K7-releu circuit aeroterma
9-R1...K1-releu circuit degivrare luneta



Ultima editare efectuata de catre ksper in Sam Sept 14, 2013 1:01 pm, editata de 2 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

4Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Feb 14, 2011 6:18 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Draga ksper, crezi ca poti face acelasi lucru (grila sigurante) si pentru Corsa C?
Multumesc anticipat!!!
Cu stima, Claudiu.

Sus

5Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Feb 14, 2011 6:36 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
ebz77 ,imi pare rau dar ce sa caute tablul de sigurante de la Corsa in sectiunea Vectra?...Titlul topicului NU permite acest lucru.O sa fie postat si acest lucru la sectiunea corecta.Multumesc pentru intelegere.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

6Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Lun Feb 14, 2011 7:07 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
ksper a scris:ebz77 ,imi pare rau dar ce sa caute tablul de sigurante de la Corsa in sectiunea Vectra?...Titlul topicului NU permite acest lucru.O sa fie postat si acest lucru la sectiunea corecta.Multumesc pentru intelegere.

Offtopic. Scuze, m-a luat valul...fiecare de ce-l doare ( pe mine ma interesa corsa c)
Cu stima, Claudiu.

Sus

7Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Mar Dec 11, 2012 4:40 pm

spiderman07

spiderman07
Membru inactiv
Membru inactiv
Care e diferentea intre siguranta 13 si 31? Ca ambele fac acelasi lucru: iluminarea habitaclu.
Stie cineva exact ce becuri aprinde fiecare in parte?

Sus

8Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Feb 08, 2013 9:54 pm

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
Am un Vectra B din 2000, motor 2000, cutie automata si nu mai indica viteza. Puteti sa ma ajutati si pe mine? Are aprins in bord abs si tc.

Sus

9Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Feb 08, 2013 10:57 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Buna seara si bine ati venit pe forumul pasionatilor de tutoriale Opel.

In primul rand trebuie sa vedeti ce erori sunt pe partea de ABS/TC,este foarte posibil sa fie siguranta arsa si atunci sa nu mai aveti functional modulul de ABS implicit si cel de TC.

Cat despre indicatia vitezei, la ce va referiti fiti putin mai explicit, ca sa va putem ajuta,nu se mai vad cifrele in ceas dar schimba vitezele,daca da, atunci posibil bec ars de la ceasul respectiv.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

10Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 7:53 am

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
Nu mai indica nici ce viteza am si nici km nu inregistreaza. Siguranta de la abs si tc este buna. Daca o scot se sting becurile la bord.

Sus

11Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 7:55 am

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
Ceasurile cred ca au fost schimbate, pentru ca nu au bec care sa arate in ce viteza esti.



Folositi va rog frumos butonul 'EDITEZA' este activ timp de 120 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

09-Feb-13 6:19:09 PM

Sus

12Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 10:46 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Salut.
bogdan_vectra , daca aveti martorii aprinsi in bord ABS-TC, ambii inseamna ca acest modul nu mai functioneaza datorita unor(unei) erori in circuit. Daca era aprins doar TC nu era problema, era bine deoarece TC-ul atata timp cat martorul este aprins singur in bord inseamna ca acesta este activat. Il poteti dezactiva de la buton.
Daca aveti intreg grupul, respectiv si ABS si TC atunci aveti erori in sistem.
In legatura cu acul de la vitezometru si indicatia km parcuri din odometru, acesta nu functioneaza deoarece senzorul de ABS, de la roata stanga fata este defect, sau este rupt, sau contact imperfect la mufa. Verifica. Acesta este senzorul care indica cu ce viteza va deplasati si implicit inregistreaza km in odometru.
Faceti diagnoza direct pe acest modul ABS-TC si vedeti ce erori aveti. Demontati roata stanga fata si verificati/inlocuiti senzorul. Nu mai scoateti siguranta circuitului ca nu rezolvati nimic.
Numai bine.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

13Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 4:58 pm

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
Ce trebuie sa fac? Sa cumpar alt modul? Sau poate fi tot senzorul de la roata de vina?

Sus

14Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 6:23 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Pana nu faceti o diagnoza, modulului de ABS si nu ne afisati un cod de eroare, nu avem cum sa va spunem cauza defectului persistent la masina dumneavoastra.

Ati facut ceva modificari pe masina in ultimul timp, spre exemplu ati pus alta unitate audio pe masina ?

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

15Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 7:43 pm

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
Masina am cumparat-o acum doua saptamani. Avea eroarea in bord. Are pus pe ea un mp3 cu stick si card.

Sus

16Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Sam Feb 09, 2013 10:09 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Ca o paranteza. Cumva motorizarea este x20se cu 8 valve?...
Va intreb deoarece x20sel NU exista pe Vectra B, dar nici x20se.
x20se s-a montat doar pe Omega B si Frontera A. Cumva este schimbat motorul.
Putem sa discutam in mesaj privat despre acest aspect.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

17Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Feb 15, 2013 8:50 pm

bogdan_vectra

bogdan_vectra
Membru nou
Membru nou
vectra b an 2001 motor 2000 16v, cod x20 xev scoate fum albicios si consuma cam multa benzina. ma poate ajuta cineva?

Sus

18Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Feb 15, 2013 9:54 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
bogdan_vectra a scris:Am un Vectra B din 2000, motor 2000, cutie automata si nu mai indica viteza. Puteti sa ma ajutati si pe mine? Are aprins in bord abs si tc.
Va salut si tot respectul. Dar...
Intai doresc sa lamurim un aspect foarte important ca sa puteti primi raspunsurile corecte la problemele dumneavoastra si anume.
In mesajul citat de mine scrieti ca aveti Vectra B din 2000 cu motor de 2000
In mesajul anterior scrieti ca aveti Vectra B din 2001 cu motor x20xev(motorizarea aceasta s-a montat pe Vectra B2 PANA IN 1999)
In descrierea dumneavoastra specificati Vectra x20sel(acest tip de motor nu exista pe Vectra B, sau in sectorul Opel)
Va inteleg ca aveti probleme cu masina(si dorim sa va ajutam), dar daca nu ne oferiti date exacte nu avem cum sa va ajutam.
Anul(nu anul primei inmatriculari) si motorizarea sunt trecute atat in CIV cat si in talon.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

19Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Joi Noi 07, 2013 11:21 am

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Salutare am un vectra b din  1996 si am pus oglinzi electrice dar nu merg de ce ? am mufele pentru oglinzi si incalzire mai trebuie ceva relee.multumesc mult

Sus

20Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Joi Noi 07, 2013 1:30 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Citeste cu atentie explicarea fiecarei sigurante si o sa intelegi care este responsabila cu acest circuit. Vezi daca este montata.
Ai si releu K121

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

21Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 10:05 am

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
am toate sigurantele si releul de sus si tot nu imi merge nu am curent in buton cand dau din bord la buton dezaburire luneta nu se aprinde becul din portiera la buton de ce ?

Sus

22Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 12:12 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Pentru circuitul de la degivrare luneta este releu separat K1 si siguranta 3(40A).
Noi nu stim ceea ce ai facut tu acolo. sunt intrebari de pus:
-ai avut cablaj in usa pentru oglinzi electrice sau l-ai montat tu?
-oglinzile sunt cu cablaj pentru incalzire?
-ai verificat releul K121 si siguranta 29(10A)?
-ai verificat daca ai cablaj tras in priza de pe caroserie(dintre caroseiesi usa)?

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

23Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 1:25 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Intr-o zi a cazut geamul din dreapta fata si cand am desfacut portiera am vazut mufa pentru oglinzi si si am dat si din partea stinga din fata si am vazut ca am si acolo si pentru buton de comanda am luat de la dezmembrari oglinzi si le-am montat am verificat toate sigurantele daca sint,si nu merg cand dau la buton din bord degivrare se aude si releu 5 de la oglinzi dar nu am curent deloc ori am un fir intrerupt care duce in portiera asa ca astept pe cineva care stie sau sa ma ajute.Multumesc mult.

Sus

24Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 1:36 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Noi vrem sa te ajutam. Daca este real ceea ce ai specificat atunci ai doua variante:
1-ai un fir intrerupt sau masa neconforam undeva.
2-cablajul din usi sa fie pus ulterior si sa nu ai intradevar fire pentru acest sistem in priza X15 de pe caroserie

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

25Vectra B - grila de sigurante   Empty Re: Vectra B - grila de sigurante Vin Noi 08, 2013 1:52 pm

Nelu1975

Nelu1975
Membru nou
Membru nou
Masa unde ar trebui sa fie

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum