OpelArges
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 2]


nickm

nickm
Moderator
Moderator
Rezumarea primului mesaj :

Vin sa va arat cum am reusit eu sa ridic geamurile din telecomanda fara sa folosesc decat un fir si o dioda. Operatiunea este facuta pe Tigra fiului meu. In primele 14 poze, o sa vedeti cum se demonteaza panoul usii soferului.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 Demontarepanouusa

In poza de mai jos, cu ajutorul lampii de control, am descoperit ca firul gri cu verde este cel prin care se trimite comanda de ridicare a geamului, adica, am apasat butonul pe pozitia ridicare geam si cu lampa de control am verificat fiecare fir al butonului pana l-am gasit pe cel la care lampa s-a aprins si apoi s-a stins la eliberare.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 20400454th

Aici am scos mufa de la actuatorul de inchidere centralizata si tot cu ajutorul lampii de control am gasit firul la care se aprinde lampa atunci cand apas butonul de inchidere al telecomenzii. Acest fir are culoarea negru cu galben.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 48610175thTutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 69574149th

Am reperat cat mai aproape de buton firul negru cu galben.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 82146059th

L-am dezizolat pe o suprafata de aproximativ 10 mm si am legat un fir de la el la butonul de ridicare geam. Prin asta, am verificat daca geamul se inchide atunci cand dau comanda sa se incuie masina. Dupa ce m-am asigurat ca totul functioneaza fara probleme, am lipit pe acel fir de legatura o dioda BY255P, cu capatul marcat cu dunga alba, orientat catre butonul de ridicare geam. Acesta dioda nu lasa curentul sa ajunga la actuatorul de inchidere centralizata atunci cand apas butonul de ridicare a geamului.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 77150273th

In urmatoarele poze va arat cum am legat si izolat firele si dioda. Ideal era sa cositoresc legaturile dintre fire dar, nu am avut posibilitatea. La sfarsit am pus un filmulet in care se vede cum se inchide geamul atunci cand se incuie masina.
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 Montareadiodeiby255p


La fel se procedeaza si la usa pasagerului. Pentru faptul ca pe usa soferului se afla si butonul de ridicare a geamului de la pasager, se poate face comanda de acolo dar, nu recomand acest lucru pentru ca nu cred sa aiba suficienta putere releul din modulul de inchidere centralizata sa reziste la curentul necesar pentru ridicarea ambelor geamuri.

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

sergiu


VIP
VIP
Teoretic tie ar trebui sa ti se ridice geamurile fara probleme,dar cred ca nu a facut ala legatura corecta!Nu cred eu ca alarma are decat 4 s pentru ridicarea geamurilor,asta e poezia meseriasului!Ca sa iti faci o idee cum functioneaza un modul de ridicare a geamurilor fie el auxiliar fie incorporat uite niste detalii Aici

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

stefico

stefico
Membru nou
Membru nou
Am cautat astazi la toate magazinele de electronice din Timisoara dioda magica si nu am gasit decat BY255, cica ar fi aceiasi numai ca nu are protectie. Stie cineva daca se poaste monta si fara protectie sau in loc de aceasta dioda se poate pune si altceva?

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Este foarte buna.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Cer si eu putin ajutor pentru montarea diodei Embarassed : care dioda , adica daca s-ar putea spune "cea mai comuna si de succes" dioda in operatiunea asta ? Si la astra classic a mea unde se monteaza aceasta dioda in usa sau la mufa de langa inchidere ? Si care este saritor la urmatoarea intalnire sa ma ajute si pe mine ? Multumesc anticipat !
Scriu in continuare aici ,dupa ceva cercetari , am decis sa renunt la ideea de a pune dioda magica in usi ,am gasit o schema destul de simplista ,adica asta:
Tutorial ridicarea geamurilor din telecomanda - Pagina 2 2wpjac5.
Doua intrebari am pentru cei mai specializati dintre voi,schema sunt cert ca ma descurc sa o fac ,practic nu e mare inginerie,doar sunt putin nelamurit cu ceva ,nu le-am avut niciodata cu rezistentele,cel putin cum sa le cer la magazin,condensatorii sunt mai pe intelesul meu,in poza este vorba despre doua rezistente 1k ,respectiv 47k ,m-am uitat pe un site de specialitate si am gasit
1/2W K1, 1/4W K1 ,respectiv 9W 1k,la faza asta am nevoie de putin ajutor ,care ? cum sa cer ?si rezistentele astea au polaritate sau merg puse aleatoriu ?Si o alta intrebarea ar mai fi ,eu avand un modul de inchidere centralizat montat ulterior(aftermarket cu cheie briceag) ,influenteaza cu ceva inchiderea geamurilor din telecomanda?
Edit foto by Lion



Ultima editare efectuata de catre Lion in Joi Aug 25, 2011 8:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : Interzic cu desavarsire postarea de poze care au in antet adrese de pe alte site-uri, mai ales de pe site-ul de pe care ai luat poza. Foloseste un program de editare sa stergi antetul respectiv, cat se poate. Multumesc)

Sus

junior

junior
Membru nou
Membru nou
Salut Am si eu o Astra G dar nu are geamuri electrice din fabrica sunt puse de cineva. Merge sa pun si eu sa se inchida din centralizata? Am alarma pe ia si inchidere

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Vali,sincer sunt multe necunoscute pentru tine, mai bine facem impreuna ,sunt convins ca va functiona,la fel si pentru tine junior.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

junior

junior
Membru nou
Membru nou
SalutPai eu sunt din Galati cum putem face?

Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Da corect,pai exista doua posibilitati ori te trimit la cineva care te poate ajuta ori faci tu exact ca in acest tutorial,dar atentie, daca nu detii minime cunostinte despre electrica/electronica mai bine nu ,daca da, atunci te ghidam noi ,de aici,ok. Wink

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

junior

junior
Membru nou
Membru nou
Salut. Cat de cat ma pricep daca ma poti ghida ar fi mai bine

Sus

blackshaddow

blackshaddow
Membru inactiv
Membru inactiv
Va salut prieteni, am facut si eu aceasta operatiune pe Tigra mea numai ca pe partea stanga a functionat exact dupa cum este explicat in tutorial dar pe partea dreapta cand faceam legaturile intre inchiderii respectiv firul negru/galben cu ridicare geam respectiv gri/verde m-i se ardea dioda.
Dioda am folosit pe cea cu codul 1N40007
pe care am legat-o in acelasi sens si identic ca pe partea stanga si ca in tutorial dar aceasta dioda in momentul in care actionam butonul de inchidere din telecomanda se ardea
Care sa fie cauza?
Firele le-am verificat cu lampa de control si sunt cele bune adica dau impuls atata timp cat sunt actionate cel de la ridicare geam cat si cel de la inchiderea centralizata, din ce am vazut eu butonul de la ridicare geam din partea dreapta are mai multe fire si anume unul gri/verde(impuls ridicare geam) si unul albastru/rosu(impuls coborare geam)dar mai are inca unul gri/verde cu niste dungi negre pe el si inca unul albastru/rosu cu dungi negre pe el.
Am incercat mai multe variante inclusiv sa fac legaturile din usa stanga si acelasi rezultat, dioda ori se ardea ori se incalzea si se dezlipea din lipitura cu cositor.
Este posibil sa fie dioda prea mica aceasta 1N4007?
Sa folosesc BY255P?
Ciudat este ca pe stanga merge iar pe dreapta nu

Sus

cipi2006

cipi2006
Membru inactiv
Membru inactiv
salut! de unde pot cumpara o telecomanda pentru inchidere? mersi.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum