OpelArges
Vectra B - bucsile oscilante de pe spate Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
Vectra B - bucsile oscilante de pe spate Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vectra B - bucsile oscilante de pe spate Empty Vectra B - bucsile oscilante de pe spate Lun Iun 04, 2012 9:22 pm

curtmarius

curtmarius
Membru inactiv
Membru inactiv
Aam cumparat bucsile oscilante si vreau sa le schimb singur.
A facut cineva treaba asta? As dori citeva indicatii, sugestii si poze daca se poate. Sunt nou pe forumul asta si cred ca sunt cam stangaci in exprimare. Promit ca ma voi adapta.



Ultima editare efectuata de catre StefanTolos in Lun Iun 04, 2012 9:36 pm, editata de 2 ori (Motiv : Cititi regulamentul va rog frumos,multumesc.)

Sus

cristianstefanbucur

cristianstefanbucur
Membru nou
Membru nou
Salut colegu,eu mi-am schimbat singur bucsile oscilante saptamana trecuta si am aceeasi motorizare ca si tine.Trebuie sa dai bratul de pe spate jos pentru a putea schimba bucsile.Pentru asta dai roata jos,desfaci surubul de la amortizor(cheie de 22),desfaci si scoti cele 2 suruburi de la bucsile oscilante(cheie de 19),surubul de la bara de torsiune si inca 3 suruburi situate in partea din fata a bratului ce sustin o bucsa oscilata mai mare.Dupa ce scoti aceste suruburi,bratul va cadea pe sol si poti desprinde butucul de pe brat(desfaci cele 4 prezoane cu o cheie de 17),fixezi bratul intr-o menghina si poti scoate bucsile.Mergi la un strungar sau la un prieten mecanic si fa-ti o presa simpla dintr-un surub mai lung cu 2 bucse,o flansa si 2 piulite.Cu aceasta presa scoti si bagi bucsile oscilante(dai cu WD40 la scoatere si multa vaselina la introducere).eu ma asteptam sa fie mult mai greu,dar e destul de simplu daca ai o trusa de chei cu clichet,presa.,si un spray pentru rugina de pe suruburi.Dupa schimbarea bucselor parcurgi invers pasii descrisi(mie mi-a luat la o roata cam 3 ore demontat montat.Mult succes.Imi pare foarte rau ca n-am facut un tutorial ca sigur era de folos si altor opelisti.

Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum