OpelArges
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

voda

voda
Moderator
Moderator
La mine unul din ornamentele de plastic de pe margine parbrizului atingea usa , dupa cum se vede in pozele urmatoare . Datorita frecarii acesta atingere poate deteriora vopseaua de pe usa si la mine , la denivelari , dadea un zgomot . Provenienta acestui zgomot a fost foarte greu de detectat , dadea impresia ca este din usa .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   2edqxdk
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   11ajp1s
Materiale necesare : cuter , surubelnite late , carpa , un degresant ( in cazul meu solutie pentru geamuri ) ,
un silicon universal , pistol pentru silicon si bureti pentru geamuri .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   35lbu5z
Se deschide capota si usa din fata , apoi se apuca ornamentul si se trage ferm din aproape in aproape pana iese .tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   Dz74g5
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   21mr9z5
Acest ornament este prins in cleme metalice care daca mai tin cat de cat pot fi stranse un pic cu un patent , dar la mine sunt prea batrane .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   34pdxjo
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   2hmon42
Urmatoarea etapa este curatarea zonei pe care sta ornamentul . Putem gasi pamant ( asa a fost la mine ) , se stropeste din abundenta cu solutie pentru geamuri si apoi cu o surubelnita invelita in carpa curatam bine zona .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   9jloh2
De asemeni puteti gasi surplus de mastic , acesta se inlatura cu ajutorul cuter-ului , mare atentie la parbriz .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   14vh2bp
Dupa ce am curatat bine sina pe care sta ornamentul , am aplicat silicon , in santul ornamentului si in zona unde se imbina cu chederul superior .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   2iroikl
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   2v2xy8h
Am repozitionat ornamentul si pentru al fixa pana la intarirea siliconului am plasat un burete pentru geam pe capatul de jos si am inchis capota .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   Bdv1wy
Pentru celelalt capat al ornamentului am folosit un alt burete si am inchis usa .
tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   1zovlex
Dupa cateva ore am scos buretii . Acum ornamentul sta foarte bine , nu mai atinge nimic .
Sper sa va fie de folos .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Excelent, uitati-va domnilor, un tutorial simplu ca buna ziua ,construit la intalnire,deci se poate.

tutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   Well_d10

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Frumos si intresant ! Felicitari !

Cu stima, Claudiu.

Sus

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
Foarte frumos, felicitaritutorial - Tutorial repozitionare ornament din plastic parbriz la Vectra B   680836

Sus

cangri

cangri
Membru nou
Membru nou
Sper ca nu la-i prins prea bine in silicon ca sa nu poti sa-l scoti in caz ca trebuie sa inlocuiesti parbrizul.

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
cangri a scris:Sper ca nu la-i prins prea bine in silicon ca sa nu poti sa-l scoti in caz ca trebuie sa inlocuiesti parbrizul.
Doar la capete , unde sunt clemele .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum