OpelArges
spate - Vectra B - zgomot spate Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
spate - Vectra B - zgomot spate Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1spate - Vectra B - zgomot spate Empty Vectra B - zgomot spate Vin Sept 24, 2010 7:51 am

claudiu220405

claudiu220405
Junior
Junior
De cand am cumparat masina, are un zgomot pe stanga spate, la inceput am crezut ca este stingatorul de incendiu care, probabil, lovea in tabla, pentru ca il tin langa trusa medicala in locul cricului. Am citit pe mai multe site-uri si nimeni nu poate sa imi spuna mai concret ce este. Problema mea este ca, de ceva timp se aude destul de urat acel zgomot. Mentinez ca ieri am stat in spate(conducea fratele), stateam chiar pe partea cu problema, se auzea foarte, dar foarte urat, si ascultand mai bine, dupa urechea mea muzicala, se auzea aproape de luneta, ceea ce m-a pus pe ganduri ca este o prblema de la telescop.
Ceea ce vreau eu, cum pot ajunge sa verific daca este ceva in neregula cu telescopul, mentionez si faptul ca am incercat varianta cu apasarea pe spatele masinii!

Va mutumesc!

Sus

2spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Vin Sept 24, 2010 5:35 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Cauzele pot fi multiple.-amortizor moale,bucsi oscilante,bucsa palier fisurata,brat portbagaj slabit,bucsa bara torsiune,etc.Ce sunet?...metalic,plastic...

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

3spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Mar Oct 12, 2010 6:55 pm

citony2004

citony2004
Senior
Senior
Se poate face un test de amortizoare. Nu stiu cat o mai costa acum. Cam 20-30 lei cred, poate si mai putin daca faci numai pt spate. Dar inainte sa dai banii poti sa ii ceri un "sfat" lui Liviu, la service-ul comunitatii, stii doar ca pentru membrii clubului, constatarile sunt gratis la el, mai ales ca nu esti sigur de unde provine zgomotul.
Atentie insa ca orice schimbare de piese ale sistemului de suspensie, necesita o reglare de directie, mai ales la Vectra, unde se regleaza si pe spate.

Sus

4spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Sam Mar 30, 2013 9:02 am

costei

costei
Membru nou
Membru nou
Buna ziua
Eu sunt nou venit pe forum si nou posesor al unui Opel Vectra 1,6 benzina 1998,am o trancaneala pe spate ca un cloncanit si vreau sa va cer o parere de unde ar putea fi.

Sus

5spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Sam Mar 30, 2013 10:00 am

citony2004

citony2004
Senior
Senior
Grav...ai o gramada de bucsi pe acolo...una/unele dintre ele au cedat....succes

Sus

6spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Sam Mar 30, 2013 7:40 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Cand am avut un zgomot asa cum il descri tu " cloncaneala " au fost bucsele mari de brat .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

7spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Dum Mar 31, 2013 9:26 am

costei

costei
Membru nou
Membru nou
Multumesc,treaba este ca am fost in service pt alta problema si le-am spus si de''cloncanit'' au tras de roti au bagat rangi ca in final sa-mi spuna ca nu are nimic ??
Cu siguranta trebuie sa merg la alt service.

Sus

8spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Dum Mar 31, 2013 11:14 am

citony2004

citony2004
Senior
Senior
Vezi ca asa mai vii de acasa?...daca deja ai fost la un service inseamna ca ai facut primul pas si noi avem mai multe detalii...ar trebui sa ne spui daca auzi cumva pe stanga sau pe dreapta...daca nu, o sa caut un desen sau o poza si iti arat care bucsa cred eu ca ar fi....de asemenea, nu vreau sa te complic de acum, dar ar mai putea fi axele de la etrier si sa joace vreun etrier la cate o groapa, dar nu e in prima urgenta de verificat...

Sus

9spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Dum Mar 31, 2013 2:47 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Corect , foarte corect ce spune colegul citony2004 , a mai fost cineva cu o problema asemanatoare si s-a dovedit ca era siguranta care tine placutele in etrier , le permitea un joc foarte mic care la gropi se auzea la interiorul masinii destul de deranjant .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

10spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Dum Mar 31, 2013 3:27 pm

citony2004

citony2004
Senior
Senior
Acest defect e cumva ''prevazut'' si de fabrica, adica ei arata si cum se repara un asemenea joc la placutele spate...dar mai e mult pana acolo...depinde de km masinii si altele...sincer sa fiu tot la bucsi cred ca e buba...bine, daca e sa extrapolam ne putem gandi si la amortizoare, etc...dar de, masina e la tine, ideile sunt la noi. Daca nu gasesti un mecanic de Vectra vei avea mult de furca; da, asta e alta natie de mecanic...mecanicul de Vectra trebuie sa mai fi vazut, sa stie cu ce ce mananca, nu doar sa dea din gura.

Sus

11spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Dum Mar 31, 2013 10:07 pm

costei

costei
Membru nou
Membru nou
Cand am spus ca am fost in service, pt placute si saboti am fost, deci acolo totul e ok,adica sunt noi.
Zgomotul se aude la orice denivelare si eu cred,sau cel putin asa percep eu,ca se aude chiar pe mijloc.

Sus

12spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Lun Apr 01, 2013 7:31 pm

citony2004

citony2004
Senior
Senior
Daca nu te scoate din masina zgomotul si poti sa-l suporti poate e mai bine s-o lasi asa...nu de altceva, dar risti sa albesti tot incercand si nereusind sa gasesti ''buba''....ca idee, bratele centrale sunt primele care cedeaza, dar poti sa ai surpriza sa nu se mai auda dupa un timp, asa de la sine.

Sus

13spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Vin Apr 12, 2013 10:24 pm

vectra b 16 16v

vectra b 16 16v
Membru nou
Membru nou
Si eu am un zgomot pe spate am schimbat acum ceva timp amortizoarele. Intr-o zi mi sa rupt arcul l-am scimbat si de atunci am zgomotul asta. De la ce ar putea sa fie?

vectra b 16 16v la 22:26 a scris:
Zgomotul se aude pe stanga spate unde a fost si arcul rupt.



Ultima editare efectuata de catre StefanTolos in Vin Apr 12, 2013 11:03 pm, editata de 2 ori (Motiv : Folositi va rog frumos butonul 'EDITEZA' este activ timp de 120 de minute de la postare.)

Sus

14spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Vin Apr 12, 2013 11:25 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Cauze pot fi multiple .
Banuiesc , ca ai schimbat arcul la un service , cei de acolo ce au zis ? Si tu ai plecat asa cu zgomotul respectiv ?
Oricum trebuie verificat mai amanuntit . S-ar putea sa fie flansele , trebuie sa ne descrii mai exact zgomotul si cand il auzi , la ce tip de denivelari .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

15spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Lun Apr 15, 2013 8:58 pm

vectra b 16 16v

vectra b 16 16v
Membru nou
Membru nou
Nu l-am schimbat la service mi l-a schimbat un prieten. Am impresia ca nu la montat cum trebuie la loc. Se aude la orice tip de denivelare dar nu mereu zgomotul este caun cloncanit .



Ultima editare efectuata de catre voda in Lun Apr 15, 2013 9:01 pm, editata de 1 ori (Motiv : Va rog cititi regulamentul .)

Sus

16spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Joi Apr 18, 2013 8:44 pm

nickm

nickm
Moderator
Moderator
Mai oameni buni, mie mi-a mancat ficatii un zgomot ca asta la Tigra lui fiu-meu, si culmea, tocmai dupa ce-i schimbase Liviu telescoapele pe spate. Am fost a doua zi la Liviu si am verificat toate bucsile si tot ce se putea verifica la puntea spate dar nu am gasit nici-o problema. Dupa cateva zile am descoperit cauza singur. Am vrut sa vad daca bridele de strangere a rezervorului mai au "amortizoarele" puse de Liviu in ideea ca poate acel zgomot provine de la rezervor, si in timp ce eram sub masina, am atins de toba finala iar aceasta a produs zgomotul care m-a exasperase. De fapt, la prima vedere nu-ti puteai da seama ca nemernicul de colier care strange toba pe teava si care avea capatul mai lung indreptat in jos, putea la hopuri sa atinga de puntea spate. Sfatul meu este sa verificati cu masina pe sol, daca nu cumva linia esapamentului, incepand de la galeria de evacuare si pana la teava de esapament, nu atinge cumva de alte parti ale caroseriei.
@vectra b 16 16 v, la tine este foarte posibil sa nu fie pus arcul cum trebuie. El are la capete, unde incep spirele, un locas special in flansa de cauciuc pe care se aseaza, si daca nu s-a asezat bine in acel locas, poate sa scoata tot felul de sunete ciudate pe care sa nu poti sa le descoperi. Tot la fel de bine, este posibil ca prietenul tau sa nu fi strans bine telescopul la unul dintre capete, sau sa nu-i fi pus cum trebuie bucsile de cauciuc la capatul de sus al telescopului. Eu zic sa mai verificati o data telescopul si arcul.
Bafta multa!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

17spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Joi Apr 18, 2013 10:10 pm

vectra b 16 16v

vectra b 16 16v
Membru nou
Membru nou
Multumesc mult pentru idee o sa ma uit la el.



Ultima editare efectuata de catre voda in Joi Apr 18, 2013 10:28 pm, editata de 1 ori (Motiv : Va rog cititi regulamentul .)

Sus

18spate - Vectra B - zgomot spate Empty Re: Vectra B - zgomot spate Joi Mar 26, 2015 10:04 pm

ChCosmin

ChCosmin
Membru nou
Membru nou
Salutare! Ce poate produce un zgomot infundat dupa ce lovesc o denivelare(momentul in care amorizorul se extinde)?

Sus

19spate - Vectra B - zgomot spate Empty Zgomot spate Vin Mar 27, 2015 7:34 pm

massive12

massive12
Membru nou
Membru nou
Salutare tuturor
Am avut si eu o problema asemanatoare,la fiecare denivelare se auzea un troncanit pe spate ca si cum ar bate fier pe fier auzinduse uneori mai infundat acel zgomot.Eu am rezolvat problema schimband bucsele de la bara de torsiune spate.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum