OpelArges
spate - Vectra B - bataie spate dreapta Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
spate - Vectra B - bataie spate dreapta Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Vectra B - bataie spate dreapta Vin Dec 13, 2013 9:33 pm

themanwiththeplan

themanwiththeplan
Membru inactiv
Membru inactiv
Salut. De mai bine de un an ma confrunt cu niste troncaneli foarte suparatoare la masina mea.(Vectra B, 2001, Z18XE) Imaginati-va ca aveti vreo 2 bolovani care sar prin portbagaj la denivelari. Suna asemanator, doar ca de vreo 3 ori mai tare. 
Nu bate chiar la fiecare imperfectiune a drumului. Cand merg in linie dreapta si mai iau cate-o groapa bate cam in 25% din cazuri. In schimb, cand sunt intr-un viraj la stanga,(deci masina e lasata pe partea dreapta) si dau de cea mai mica denivelare in asfalt, bate foarte urat. Parca se si simte ''vibratia'' in podea din spate.
Am schimbat asa:
-amortizoare spate 
-bucsi bara stabilizatoare
-evacuare medie si finala(originala era atat de coapta ca nu se mai putea suda, ma gandeam ca asta bate cum se tot balanganea, dar de fapt batea prea putin)
Am cerut si flanse la amortizoare la 2 magazine auto, ambele zicandu-mi ca nu se poate, nu exista asa ceva la Vectra B, ci doar un kit de protectie, care chiar daca e uzat nu bate. Eu fiind pasta la mecanica am dat din umeri si am plecat.
Am fost la 3 mecanici, printre care si reprezentanta, nu mi-au gasit nimic.
Chiar la ITP, am fost la o statie care e recunoscuta pentru felul in care iau la puricat masinile, nici aia n-au zis nimic. Unul din mecanici, mi-a chiar spus: "ce sa-ti bata mai? N-are ce sa-ti bata. Totu-i bine. N-ai niciun joc." O laie, ca bate atat de tare ca ar putea trezi un mort. 
Am verificat si portbagaju si nu am uitat nimic pe acolo. Si roata de rezerva e prinsa bine. 
Stiu ca la vectra B sunt vreo 10 bucsi pe spate. Eu am schimbat alea de la bara stabilizatoare. La 2 dintre mecanici am fost expres pentru verificat bucsi. Unul zice ca sunt ok inca, celalt:"sunt putin coapte, dar nu la nivelul la care sa bata Inca pot sa mearga mult si bine". Am insistat pe cele oscilante, cica si alea sunt ok. N-as prea da 4-5 milioane pe niste bucsi, daca n-am garantia ca acestea bat.
De asemenea, celelalte 4(in afara de b. stabilizatoare si cele oscilante) cum se numesc? Bat si ele cand sunt uzate?

Nu stiu ce sa mai fac. Va rog, ajutor. Sunt satul sa mi se zica ca masina e ok, cand de fapt iti da impresia ca o sa se dezmembreze undeva pe drum.

Sus

2spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Sam Dec 14, 2013 12:00 pm

viorelpan

viorelpan
Membru nou
Membru nou
Este posibil sa fie bucsa palier ,acelasi zgomot am si eu la denivelari mai mari sau gropi dar nu f tare ,si la mine se vede ca este pe duca

Sus

3spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Sam Dec 14, 2013 2:38 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Poate te ajuta.

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

4spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Sam Dec 14, 2013 5:03 pm

themanwiththeplan

themanwiththeplan
Membru inactiv
Membru inactiv
Esti sigur ca cele bucsile-palier sunt cauza? Daca se poate, au si o alta denumire bucsile acestea? Nu am gasit prin magazinele online. 

Ksper, nu ma prea ajuta, eu fiind cam neindemanatic cand vine vorba de mecanica auto.
Oricum multumesc si mai astept raspunsuri.

Sus

5spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Dum Dec 15, 2013 2:50 pm

viorelpan

viorelpan
Membru nou
Membru nou
Bucsa palier este este cea din partea din fata jos a rotii de pe spate,ksper a pus niste fotografii foarte explicite ,puneam eu niste poze dar nush cum deocamdata,la mine este aceeasi problema si sa fii atent dupa ce ridici masina pe cric daca se aude un scartait cand o lasi jos .

Sus

6spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Dum Dec 15, 2013 3:22 pm

viorelpan

viorelpan
Membru nou
Membru nou
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cea singura este

Sus

7spate - Vectra B - bataie spate dreapta Empty Re: Vectra B - bataie spate dreapta Dum Dec 29, 2013 1:14 am

themanwiththeplan

themanwiththeplan
Membru inactiv
Membru inactiv
Multumesc mult, viorelpan.
Nu se aude niciun scartait. Oricum, dupa sarbatori o sa le schimb, altceva chiar n-am idee ce sa mai fac .
An nou fericit!

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum