OpelArges
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

OpelArges
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Servic10

Bine ai venit in forumul OpelArges, speram din toata inima sa ramaneti placut surprins de forumul nostru.Multumim pentru atentia acordata si nu uita, OpelArges este aproape de sufletul tau.
OpelArges
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vacanța Esoterică
Help5S LooK

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Tutorial montaj senzor ploaie Joi Aug 15, 2013 8:19 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Componente necesare:
- senzor ploaie, cod GM 9199886 (JK) pentru parbriz care nu reflecta caldura, cod GM 93171185 (UC) productie 24456426  pentru parbriz care reflecta caldura;
- suport senzor, cod GM 24402755, nu se gaseste separat, vine montat direct cu parbrizul. Eu am primit acest suport de pe o Corsa de la dezmembrari;
- conductori electrici;
- schema electrica din TI2000;
- mastic sau o solutie de lipit, preferabil culoare neagra;
- coala alba A4;
- folie neagra pentru parbriz;
- mufa conexiune senzor, eu am gasit una care s-a potrivit la fix, intr-o instalatie de Corsa, de undeva in zona volanului, nu stiu exact pentru ce era mufa, ca aveam instalatia electrica in cutie;
- capac ornamental ,cod GM 93172227.

Nu va luati dupa codul senzorului din poza, e doar spre exemplificare (capacul spate a trebuit inlocuit).

Desigur, cel mai usor e sa aveti parbrizul cu suport pe el, in cazul meu a trebuit sa gasesc o modalitate de a folosi parbrizul existent. Marea intrebare a fost sa gasesc locul unde vine senzorul. Cum am procedat: pe coala A4 am asezat capacul ornamental, in care am fixat suportul de senzor. Mai departe pozele vorbesc de la sine, rezultatul a fost o folie pentru parbriz, gata pentru a fi folosita. Folia se aseaza pe parbriz, avand gaura de centrare pentru suportul de oglinda. Pe suportul senzorului am dat cu lipici si l-am aplicat pe parbiz, centrat pe gaura din folie. Am lasat cateva zile sa se intareasca, din pacate lipiciul meu nu a fost negru, doar ceva gri. Va ramane ceva lipici pe langa, se curata cu atentie.

Conexiunile electrice se fac de la senzor catre BCM, un fir catre cutia de sigurante sau luat de la plafoniera, e aceeasi siguranta. La montajul senzorului, am dat cu putina apa gelul de pe senzor, sa se alinieze bine cu parbrizul. Activarea in BCM este obligatorie.

Pentru mai multe detalii, intrebari, va astept aici.

Poze:
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 07wh
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Wucw
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 5mwd
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Qyqd
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Z1n2
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Iux2
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 0spi
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie H7yi
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Trsp
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Ax3o
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 0z26
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Y2y5
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Tlcw
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Pvbw
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Qcbg
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie E8uo
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Huk6
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Tywk
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 8vwr
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Bfl7
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Viiy
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Zsfp
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 9ene
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Rl1k
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 8pu4
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 5xhc
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie C9ze
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 3pjc
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 5i4z
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Wktt
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Yvt0
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Egrt
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 6kvj
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 4onc
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 4bw3
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Q427
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 5qpv
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Fvt3
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Axix
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Puj4
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Gfrj
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Ksap
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie A4yc
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie R1ih
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie D6e8
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie N3d9
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 2emd
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Mxkw
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie 8or7
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie N5g8
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Tdeu
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Pfhl
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie L99z
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie U0gy
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie W9s6
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Jhql
tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Mefv

Sus

2tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Lun Ian 06, 2014 12:41 am

cihanakdemir

cihanakdemir
Membru inactiv
Membru inactiv
hello.


I'm from turkey.


Where did you find JK or UC type rain sensor? I couldn't find anywhere. Also couldn't find on Ebay. You didn't use JL type sensor, right? Please explain how to find JK or UC sensors.


Thanks.


Puteți traduce romana: translate.google.com

Sus

3tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Dum Ian 19, 2014 12:49 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Hi, I could find the sensor on ebay.de. I think it came from vectra C. But you must search a bit, not all sellers are indicating the GM code, so must look into pictures. Good luck.I have used UC (for heat reflective screen), but had to replace backplate due to some damage.

Sus

4tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Mar Iul 15, 2014 8:13 pm

bobeleac

bobeleac
Membru inactiv
Membru inactiv
Buna seara! Incerc sa finalizez si eu montarea unui senzor de ploaie pe un opel astra si ma interesa daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri legate de  tipul senzorului utilizat.Eu am pe masina parbriz normal dar cu o tenta verde in partea de sus;in tutorialul prezentat am observat ca aveti parbrizul cu tenta colorata in partea se sus .A-ti montat un tip de senzor care se monteaza pe parbriz care reflecta razele sau un tip de senzor  pentru geam normal ?.Multumesc!

Sus

5tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Vin Iul 18, 2014 12:50 am

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Am parbriz care reflecta caldura, nimic de a face cu tente verzi, tratamentul este pentru TOT parbrizul. Drept pentru care am montat senzor pentru acest parbriz, conform EPC4.

Sus

6tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Vin Iul 25, 2014 2:17 pm

soaremihail

soaremihail
Membru inactiv
Membru inactiv
salutare . daca masina nu este prevazuta cu senzor de ploaie sau de lumini se poate monta si ce prevede asta

Sus

7tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Sam Iul 26, 2014 7:21 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Despre Astra H nu cunosc.

Sus

8tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Joi Mar 19, 2015 12:54 am

jarreau

jarreau
Membru inactiv
Membru inactiv
Buna seara, de ce nu pot sa vad pozele?

Sus

9tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Vin Mar 20, 2015 10:06 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Cred ca au expirat.

Sus

10tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Mier Mar 25, 2015 7:34 pm

jarreau

jarreau
Membru inactiv
Membru inactiv
Rog frumos userul liviu2004 sa mai incarce o data pozele, as avea nevoie sa vad.
Multumesc anticipat!
eventual pe mail rudybloch at yahoo
Merci

Sus

11tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Poze Joi Mar 26, 2015 8:35 am

jarreau

jarreau
Membru inactiv
Membru inactiv

Sus

12tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Sam Mar 28, 2015 9:08 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
Cu parere de rau, nu le mai urc. Le gasiti pe clubopel.

Sus

13tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Mar Mar 31, 2015 12:38 am

jarreau

jarreau
Membru inactiv
Membru inactiv
Puteti sa-mi dati un link, va rog frumos.
Multumesc.

Sus

14tutorial - Tutorial montaj senzor ploaie Empty Re: Tutorial montaj senzor ploaie Mier Apr 01, 2015 6:53 pm

liviu2004

liviu2004
Membru
Membru
intra pe profilul meu acolo si dai pe discutii deschise. Nu stiu daca pot pune linkuri aici.

Sus

Continut sponsorizat


Sus

OpelArges.com


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum